Aktualności
Wybory 2024
11 Kwietnia
Źródło: Uniwersytet Morski w Gdyni
Opublikowano: 2024-04-11

Prof. Adam Weintrit nadal rektorem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit został wybrany na rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku.

Wybory na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbyły się 11 kwietnia. Wystartował w nich tylko jeden kandydat – prof. Adam Weintrit. W głosowaniu udział wzięło 70 elektorów, spośród których 62 opowiedziało się za obecnym rektorem uczelni. Tym samym będzie od września kontynuował swoją misję rozpoczętą w 2020 roku.

Wśród priorytetów na nową kadencję wymienia uruchomienie nowych kierunków związanych z rozwijającą się w kraju oraz na świecie branżą offshore. Chce także zintensyfikować współpracę z uczelniami morskimi zrzeszonymi w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Uczelni Morskich (IAMU). Planuje także budowę nowego akademika, rozwój Centrum Informatycznego UMG oraz znalezienie następcy statku szkolnego „Dar Młodzieży”.

Prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit jest absolwentem Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecny Uniwersytet Morski), z którą od momentu jej ukończenia w 1985 roku jest także związany zawodowo. W latach 20032017 oraz 2019–2020 był kierownikiem Katedry Nawigacji UMG, przez dwie kadencje (2008–2016) sprawował funkcję dziekana Wydziału Nawigacyjnego UMG, a w 2020 roku został po raz pierwszy wybrany na rektora uczelni.

Specjalizuje się dziedzinie nawigacji, geodezji, kartografii i transportu morskiego. Jest także ekspertem w zakresie implementacji systemów informacji przestrzennej GIS do zastosowań morskich oraz w dziedzinie elektronicznych map nawigacyjnych i systemów ECDIS. Ma na koncie ponad 350 publikacji naukowych, w tym 18 książek. Jest ekspertem Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO, a także przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczelni Morskich IAMU. Od 2016 roku zasiada w Komitecie Transportu Polskiej Akademii Nauk, a od tego roku także w Komitecie Geodezji PAN.

MK, źródło: UMG

Dyskusja (0 komentarzy)