Aktualności
Wybory 2024
19 Kwietnia
Źródło: www.asp.krakow.pl
Opublikowano: 2024-04-19

Prof. Andrzej Bednarczyk wybrany na rektora ASP w Krakowie

Prof. Andrzej Bednarczyk uzyskał reelekcję w wyborach na rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na kadencję 2024–2028. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odbyły się 18 kwietnia. Jedynym zgłoszonym kandydatem był obecny sternik ASP prof. Andrzej Bednarczyk. Spośród 449 uprawnionych, w głosowaniu wzięło udział 327 osób. Urzędującego rektora poparło 170 z nich, przeciwnych jego kandydaturze było 122. Pozostałych 35 elektorów wstrzymało się od głosu.

Prof. Andrzej Bednarczyk studiował na Wydziale Grafiki, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 1981–86. Dyplom w dziedzinie malarstwa pod kierunkiem doc. Zbigniewa Grzybowskiego uzyskał w 1986 roku. Od początku swojej zawodowej kariery jest związany z macierzystą uczelnią.

W latach 1996–1999 oraz 1999–2002 był prodziekanem, a od 2002 do 2005 roku dziekanem Wydziału Malarstwa. Następnie przez 15 lat, zanim po raz pierwszy wybrano go na rektora, kierował Katedrą Malarstwa. W latach 2016–2020 był kierownikiem Środowiskowych Studiów Doktoranckich, a w latach 2019–2020 dyrektorem nowo powstałej Szkoły Doktorskiej ASP w Krakowie. W 2019 roku został członkiem zespołu konstytuanty, opracowującego założenia nowego statutu uczelni. Przez trzy kadencje był także uczelnianym koordynatorem współpracy z École Professionnelle des Arts Contemporains w Saxon (Szwajcaria), w ramach której zorganizował wystawę studentów na Label Art Festival w Brig, koordynował udział studentów w trzech edycjach międzynarodowego konkursu Imaginary Landscapes oraz w pokonkursowych wystawach w Polsce, Szwajcarii i na Tajwanie. Przez wiele lat był członkiem zarządu, członkiem rady programowej, kuratorem oraz kilkukrotnie członkiem jury Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, nabywając u boku prof. Witolda Skulicza doświadczenia w zarządzaniu wielkim międzynarodowym przedsięwzięciem artystycznym.

Jest współzałożycielem Platformy Badań Artystycznych i autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad dwustu wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in.: The Library of Congress (Waszyngton), British Library (Londyn), Narodni Galerie (Praga), Musashino Art University Museum & Library (Tokio), Oxygen – Biennial Foundation (Győr), Stanford University Libraries. Należy do Związku Literatów Polskich. Jest autorem tekstów poetyckich i esejów o sztuce.\

MK

Dyskusja (0 komentarzy)