Aktualności
Wybory 2024
25 Kwietnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2024-04-25

Prof. Arkadiusz Wójs nadal rektorem Politechniki Wrocławskiej

Prof. Arkadiusz Wójs został ponownie rektorem Politechniki Wrocławskiej. W wyborach na kadencję 2024–2028 pokonał dwoje kontrkandydatów. 

Głosowanie na Politechnice Wrocławskiej odbyło się 25 kwietnia. Wzięło w nim udział 120 elektorów. O fotel rektora ubiegało się troje kandydatów: prof. Wojciech Bartkowiak – kierownik Katedry Chemii Fizycznej i Kwantowej na Wydziale Chemicznym; prof. Agnieszka Bieńkowska – kierownik Katedry (wcześniej Zakładu) Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji na Wydziale Zarządzania, prof. Arkadiusz Wójs – obecny rektor uczelni.

Do wyłonienia zwycięzcy wystarczyła jedna tura, w której prof. Wójs uzyskał poparcie 69 osób, prof. Bieńkowska – 28, zaś prof. Bartkowiak – 23. Tym samym we wrześniu urzędujący rektor rozpocznie swoją drugą kadencję.

Nie warto się zatrzymywać, gdy wciąż mamy przed sobą wielkie wyzwania i wielkie możliwości. Zapewniam, że wciąż mam ten sam entuzjazm, a przy tym znacznie więcej doświadczenia. Przekonałem się, jak różnorodnym organizmem jest uczelnia, z jakimi problemami mierzą się poszczególne grupy, ale też jak wielki potencjał ma nasza wspólnota. Mając dużo większy wgląd w codzienne życie Politechniki, znając aspiracje i potrzeby naszej społeczności, jestem gotów do dalszej ciężkiej pracy na rzecz uczelni i obiecuję, że uczynię to z sukcesem – powiedział tuż po wyborze rektor-elekt.

W programie wyborczym zapowiadał m.in. realizację wartego 400 mln zł Health Tech Synergy Hub, który miałby pełnić funkcję siedziby Wydziału Medycznego, centrum badawczo-rozwojowego med-tech, siedziby kół naukowych i startupów z tego obszaru oraz placówki medycznej. Nowe inwestycje obejmą także powstanie prototypowni architektonicznej oraz Kampusu Innowacji Studenckich. Rektor planuje także działania na rzecz większej obecności międzynarodowej kadry badawczej i dydaktycznej na uczelni. W ramach integracji z sojuszem Unite! ma zostać utworzona wspólna platforma badawcza. Będzie także specjalny dział do kompleksowego wsparcia aplikacji i realizacji projektów z programu Horyzont Europa.

Stawia na rozwój metod i narzędzi dydaktycznych poprzez unowocześnienie (problem-, challenge-, research-based learning), uelastycznienie (m.in. pod kątem łączenia studiów z pracą) i uatrakcyjnienie kształcenia. Chce zbudować ekosystem współpracy z otoczeniem gospodarczym. Zapowiada wsparcie w rozwoju zawodowym pracowników administracji oraz korektę obecnych programów motywacyjnych dla badaczy.

Prof. Arkadiusz Wójs jest absolwentem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w fizyce teoretycznej materii skondensowanej. Zanim w 2020 roku objął po raz pierwszy funkjcję rektora, był dziekanem Wydziału Podstawowych Problemów Techniki i kierownikiem Katedry Fizyki Teoretycznej.

Współautor sześciu książek oraz 187 prac indeksowanych w Scopus, cytowanych 2750 razy przez innych autorów (indeks Hirscha = 32). Należy do Komitetu Fizyki PAN oraz International Union of Pure and Applied Physics. Jest członkiem Academia Europaea oraz dyrektorem akademickim Wrocław Knowledge Hub of AE. Pracował w National Research Council of Canada, na University of Tennessee oraz na University of Cambridge. Laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego im. Wojciecha Rubinowicza.

MK, źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)