Aktualności
Wybory 2024
14 Maja
Źródło: Facebook/AJP
Opublikowano: 2024-05-14

Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska nadal rektorem AJP w Gorzowie

Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, obecna rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, została wybrana na kolejną kadencję. Kieruje uczelnią od 2011 roku.

Wybory w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się 14 maja. O fotel rektora na kadencję 2024–2028 ubiegała się tylko jedna kandydatka – prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Spośród 30 uprawnionych, w głosowaniu wzięło udział 27 elektorów. Zdecydowana większość, bo 25 osób, poparła urzędującą rektor, dwie osoby zagłosowały przeciwko.

Prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska jest filologiem, specjalistką w zakresie historii języka polskiego i językoznawstwa. Ukończyła studia filozoficzne w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze. Od początku kariery zawodowej związana z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie, obecnie Akademią im. Jakuba z Paradyża. Pełniła w niej funkcję prorektora, a od 2011 roku jest rektorem uczelni. Wykładała także na Uniwersytecie Szczecińskim oraz w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w Paradyżu. Jest także doktorem honoris causa Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku.

Zdobyła wiele znaczących nagród w konkursach literackich, m.in. im St. Grochowiaka w Radomiu i im. Jana Pocka w Lublinie. Od 2004 r. należy do Związku Literatów Polskich.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Nauczyciele akademicki 15.05.2024 08:03

    Która to jest kadencja Pani Rektor? Czy przepisy o dwukadencyjność nie obowiązują. Ciekawa sprawa.