Aktualności
Wybory 2024
12 Kwietnia
Źródło: www.pum.edu.pl
Opublikowano: 2024-04-12

Prof. Leszek Domański nowym rektorem PUM w Szczecinie

Prof. Leszek Domański, obecny prorektor ds. klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, został wybrany na nowego rektora uczelni. Zastąpi na tym stanowisku prof. Bogusława Machalińskiego.

Wybory na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym odbyły się 12 kwietnia. O fotel nie mógł się ubiegać obecny rektor, prof. Bogusław Machaliński, który sprawuje swoją funkcję już drugą kadencję. Jego następcą został jedyny zgłoszony kandydat prof. Leszek Domański (prof. Aneta Cymbaluk-Płoska, prorektor ds. dydaktyki, mimo zapowiedzi nie mogła wystartować, bo nie dostała pozytywnej rekomendacji od Rady Uczelni, negatywną ocenę wystawił jej też Senat). Poparło go 183 elektorów, przy 76 głosach przeciwnych i 12 wstrzymujących się. Tym samym we wrześniu rozpocznie urzędowanie na stanowisku rektora.

Prof. Leszek Domański jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej oraz medycyny sportowej. Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu w Rostocku (Niemcy). Od 1991 roku związany z Kliniką Chorób Wewnętrznych, a następnie Kliniką Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Transplantologii PUM w Szczecinie. W latach 2012–2021 pełnił funkcje dziekana Wydziału Medycyny i Stomatologii (wcześniej Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim). W 2021 roku został prorektorem ds. klinicznych.

Przyczynił się do stworzenia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym unikatowego na skalę europejską programu nauczania medycyny – ASKLEPIOS, opartego o współpracę z niemieckimi szpitalami w Schwedt, Pasewalku i Brandenburgu. Jego zainteresowania badawcze dotyczą nieimmunologicznych i immunologicznych czynników wpływających na nerki u osób z niewydolnością nerek i/lub po przeszczepieniu tego narządu.

W ubiegłym roku został prezesem-elektem Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Należy także do Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, Europejskiego Towarzystwa Nefrologicznego i Transplantacyjnego (ERA-EDTA).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)