Aktualności
Wybory 2024
09 Kwietnia
Fot. K. Szymkowiak
Opublikowano: 2024-04-09

Prof. Maciej Kurak nowym rektorem UAP w Poznaniu

Prof. Maciej Kurak będzie nowym rektorem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zastąpi na tym stanowisku prof. Wojciecha Horę, który kieruje uczelnią od 2016 roku.

Wybory w UAP przeprowadzono 8 kwietnia. O fotel rektora w kadencji 2024–2028 ubiegało się dwóch kandydatów: dr hab. Mikołaj Poliński z Wydziału Malarstwa i Rysunku oraz prof. Maciej Kurak, obecny prorektor ds. naukowo-artystycznych. Uprawnionych do głosowania było 37 elektorów i wszyscy wzięli udział w wyborach. Większość z nich (30) opowiedziała się za kandydaturą prof. Macieja Kuraka. Dodajmy, że pretendował on do stanowiska rektora już cztery lata temu, ale zrezygnował wówczas ze startu tuż przed wyborami.

Prof. Maciej Kurak jest artystą wizualnym. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecny Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). W trwającej kadencji pełni funkcję prorektora ds. naukowo-artystycznych. Od 2009 roku prowadzi II Pracownię Grafiki – Druku Płaskiego – Grafiki Cyfrowej | Serigrafii na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej.

Od 2004 roku tworzy grupę WunderteamGrupy 404 i projektu „Galeria Niewielka”. Od wielu lat realizuje działania w przestrzeni zarówno prywatnej, jak i publicznej. Jest autorem wielu realizacji artystycznych w kraju i za granicą. Pomysłodawca i współautor projektu graficznego Bunt. Nowe ekspresje poświęconego badaniu spuścizny grupy awangardowej Bunt.

Znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific. Wykorzystuje w nich przestrzeń architektoniczną, zarówno prywatną, jak publiczną. W wybranych przez siebie miejscach (w miastach, wnętrzach galerii, mieszkaniach prywatnych) dokonuje interwencji polegających na zmianie perspektywy postrzegania rzeczywistości, a zwłaszcza stanowiącej ramy dla życia człowieka architektury.

W 2005 roku otrzymał nagrodę Fundacji Deutsche Bank w konkursie Spojrzenia na najciekawszego artystę młodego pokolenia. Rok później został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. W 2009 roku był laureatem Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki wizualne.

MK, źródło: UAP, Culture.pl

Dyskusja (0 komentarzy)