Aktualności
Wybory 2024
06 Marca
Źródło: www.pbs.edu.pl
Opublikowano: 2024-03-06

Prof. Marek Adamski nadal rektorem Politechniki Bydgoskiej

Prof. Marek Adamski został wybrany na rektora Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku.

Pierwsze w historii wybory rektora Politechniki Bydgoskiej (cztery lata temu był to jeszcze Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy) odbyły się 6 marca. Jedynym kandydatem był sprawujący tę funkcję od 2020 roku prof. Marek Adamski. Uzyskał poparcie 86 elektorów przy 9 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się.

Rektor zapowiedział w najbliższych latach budowę nowego prosektorium i centrum symulacji medycznych, budowę centrum ogrodnictwa, uruchomienie kilkunastu nowoczesnych laboratoriów, remont akademików, utworzenie nowej strefy gastronomicznej czy gruntowną przebudowę dawnej stołówki na potrzeby Wydziału Sztuk Projektowych. Politechnika ma rozwijać nowe obszary w zakresie kształcenia czy dyscyplin naukowych.

Dziękuję za zaufanie, jakim społeczność akademicka obdarzyła mnie w wyborach. Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne wyzwania i sukcesy, które wspólnie będziemy osiągać tworząc silną, interdyscyplinarną uczelnię, pracując na rzecz zwiększania potencjału akademickiego Bydgoszczy – mówił rektor.

Prof. dr hab. inż. Marek Adamski jest cenionym zootechnikiem, związanym z macierzystą uczelnią już od czasów studenckich. Naukowo interesuje się m.in. technologiami użytkowania drobiu, współuczestniczy w badaniach dotyczących alternatywnych do poekstrakcyjnej śruty sojowej (pochodzenia GMO) źródeł białka w paszach dla drobiu – ich wpływu na jakość tuszek, mięsa i jaj. Przez 10 lat był członkiem Zarządu Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej. W 2016 roku objął stanowisko dziekana Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt UTP w Bydgoszczy. Cztery lata później został wybrany na rektora bydgoskiej uczelni, która w 2021 roku uzyskała status politechniki.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Adam Podhorecki 07.03.2024 12:24

    Gratulacje. Życzę wszystkiego najlepszego.