Aktualności
Wybory 2024
05 Lutego
Źródło: www.umw.edu.pl
Opublikowano: 2024-02-05

Prof. Piotr Ponikowski rektorem UMW na drugą kadencję

W kadencji 2024–2028 rektorem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie nadal prof. Piotr Ponikowski. W wyborach, które odbyły się 2 lutego, nie miał kontrkandydatów.

Podobnie jak przed czterema laty prof. Piotr Ponikowski był jedynym kandydatem na stanowisko rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. W piątek 2 lutego elektorzy poparli przedstawiony przez niego program na drugą kadencję, przyznając mocny mandat zaufania.

Prof. Piotr Ponikowski jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii. Z uniwersytetem (wówczas Akademią Medyczną) związany jest od 1980 roku, gdy rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim (dyplom z wyróżnieniem w 1986 r.). Zaraz po nich trafił na staż do Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej AM we Wrocławiu, gdzie był potem asystentem i starszym asystentem. W latach 2005–2019 kierował Kliniką Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Był także kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Serca na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Stworzył w strukturach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Instytut Chorób Serca, którego jest dyrektorem. Jednostka stała się jednym z kluczowych ośrodków transplantacji serca w Polsce. W 2016 roku został prorektorem ds. nauki, a w 2020 – rektorem UMW.

W latach 2010–2012 był prezydentem Heart Failure Society (HFA), a w latach 2017–2019 prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jest jednym z najczęściej cytowanych naukowców świata. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół leczenia niewydolności serca, stabilnej dławicy piersiowej, nadciśnienia tętniczego oraz ostrego zespołu wieńcowego i cukrzycy.

W czasie jego pierwszej kadencji rektorskiej Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu awansował w międzynarodowych rankingach, stając się najwyżej notowaną polską uczelnią medyczną. W ostatniej ewaluacji UMW uzyskał ocenę A we wszystkich zgłoszonych do oceny dyscyplinach. Uczelnia utworzyła także swoją filię w Wałbrzychu, w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym uruchomiono Centrum Robotyczne,  a na Centrum Pediatrii i Centrum Hematoonkologii Dorosłych pozyskano blisko pół miliarda złotych. W programie na drugą kadencję prof. Ponikowski zapowiedział powstanie Centrum Dydaktyki Klinicznej oraz Centrum Egzaminów Medycznych. Zwrócił także uwagę na konieczność modyfikacji strategii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, by jeszcze lepiej odpowiadała na kluczowe wyzwania systemu ochrony zdrowia.

MK, źródło: UMW

Dyskusja (0 komentarzy)