Aktualności
Wybory 2024
22 Marca
Źródło: Uniwersytet Wrocławski
Opublikowano: 2024-03-22

Prof. Robert Olkiewicz ponownie rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego

Prof. Robert Olkiewicz będzie przez następne cztery lata rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego. W wyborach na kadencję 2024–2028 pokonał dwóch kontrkandydatów.

Głosowanie na Uniwersytecie Wrocławskim odbyło się 22 marca. O fotel rektora ubiegało się trzech kandydatów, w tym obecny sternik uczelni. Wybory rozstrzygnęły się już w pierwszej turze: prof. Robert Olkiewicz otrzymał 114 głosów, prof. Marcin Wodziński, kierownik Katedry Judaistyki – 71, a prof. Robert Wieczorek z Wydziału Chemii – 13.

Moim najważniejszym priorytetem będzie poprawa sytuacji materialnej pracowników uczelni. Myśląc o jej przyszłości, chciałbym także postawić na: decentralizację i pomocniczość, ponieważ to władze wydziału wiedzą najlepiej, jak rozwijać badania i kształcenie w swoich obszarach; poszanowanie naukowej i dydaktycznej różnorodności; jakość i innowacje; odwagę i roztropność; transparentność i merytokratyczny charakter udzielanego wsparcia – zapowiadał rektor w swoim programie wyborczym.

Deklarował m.in. zmniejszenie pensum w grupie profesorów uczelni do 210 godzin, wsparcie dla tworzenia nowych atrakcyjnych kierunków studiów, rozwój kierunków anglojęzycznych i wprowadzenie pakietu rozwiązań – prawnych oraz informacyjnych – dotyczących etycznego studiowania. Zamierza utworzyć Fundusz Budowania Kompetencji Eksperckich i Radę Młodych Nauczycieli Akademickich. Chce stworzyć z Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego instytucję liczącą się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Z kolei Biblioteka Uniwersytecka ma stać się potencjalnym Europejskim Centrum Wiedzy.

Prof. Robert Olkiewicz jest fizykiem, ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół metod matematycznych fizyki, podstaw matematycznych modeli statystycznych oraz kwantowych układów otwartych.

Po doktoracie w Instytucie Matematycznym PAN związał się zawodowo z Instytutem Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, którego był dyrektorem w latach 2005–2008 i 2020–2022. Pełnił także funkcję dziekana Wydziału Fizyki i Astronomii (2008–2012), a także prorektora ds. ogólnych (2012–2016). Był także dyrektorem ds. informatyzacji (2016–2020). W 2022 roku wygrał wybory uzupełniające na rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, po tym jak ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził wygaśnięcie mandatu prof. Przemysława Wiszewskiego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)