Aktualności
Wybory 2024
26 Marca
Źródło: www.put.poznan.pl
Opublikowano: 2024-03-26

Prof. Teofil Jesionowski nadal rektorem Politechniki Poznańskiej

Prof. Teofil Jesionowski został wybrany na drugą kadencję na stanowisko rektora Politechniki Poznańskiej. Był jedynym kandydatem do objęcia tej funkcji na następne cztery lata.

Wybory w Politechnice Poznańskiej odbyły się w 25 marca. Startował w nich tylko jeden kandydat – obecny sternik uczelni prof. Teofil Jesionowski. Kolegium Elektorów powierzyło mu misję kierowania Politechnika Poznańską także w kadencji 2024–2028.

W nowej kadencji priorytetem jest uczelnia badawcza i pozyskanie stypendiów dla najlepszych studentów na drugim stopniu kształcenia. Stypendia dla najlepszych, czyli kierunki zamawiane – będziemy motywować najlepszych magistrantów, którzy zechcą aplikować do szkoły doktorskiej i realizować dalej swoją pracę w uczelni – musimy inwestować w kapitał ludzki. Dołożę wszelkich starań, aby nasza uczelnia pełniła rolę wiodącego ośrodka akademickiego istotnego dla rozwoju edukacji, nauki i transferu wiedzy – zapowiedział tuż po wyborze.

Prof. Teofil Jesionowski jest inżynierem chemikiem, ukończył Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. Ze swoją Alma Mater związany od początku zawodowej kariery. Zanim w 2020 roku zasiadł w fotelu rektora, pełnił funkcję prorektora ds. edukacji ustawicznej, a także prodziekana ds. studenckich i ogólnych oraz ds. nauki Wydziału Technologii Chemicznej. Kieruje Zakładem Technologii Chemicznej. W tej kadencji przewodniczy Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Od 2020 r. jest członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Obszar jego zainteresowań naukowych ściśle związany jest z rozwojem technologii zaawansowanych, funkcjonalnych materiałów, dedykowanych do utylitarnych zastosowań, m.in. w przetwórstwie tworzyw sztucznych czy modyfikacji polimerów, unieszkodliwianiu zanieczyszczeń wodnych związkami nieorganicznymi i organicznymi, katalizie, jak również w biotechnologii, medycynie czy elektrochemii. Prowadzi także badania naukowe dotyczące rozwoju „Zielonej Chemii”.

MK, źródło: PP

Dyskusja (0 komentarzy)