Aktualności
Wybory 2024
10 Kwietnia
Źródło: www.chopin.edu.pl
Opublikowano: 2024-04-10

Prof. Tomasz Strahl nowym rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina

Prof. Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, został wybrany na rektora tej uczelni. Zastąpi na tym stanowisku prof. Klaudiusza Barana, który kieruje UMFC już drugą kadencję. 

Wybory na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina rozpoczęły się 8 kwietnia. O fotel rektora w kadencji 2024–2028 ubiegało się troje kandydatów: prof. Alina Ratkowska, od 2022 roku dyrektor naczelna i artystyczna Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, kierownik Katedry Organów i Klawesynu UMFC, otrzymała 44,32 głosów ważonych; prof. Tomasz Strahl, dziekan Wydziału Instrumentalnego UMFC, dostał 45,54 głosów ważonych; prof. Sławek A. Wróblewski, były dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca UMFC otrzymał 7,70 głosów ważonych.

Do skutecznego wyboru potrzebne było więcej niż 50 głosów ważonych. Z uwagi na to, że nikt nie spełnił tego kryterium, zaszła konieczność przeprowadzenia drugiej tury. Odbyła się 10 kwietnia, a elektorzy wybierali już tylko z dwójki kandydatów: prof. Alina Ratkowska uzyskała 45,72 głosów ważonych, zaś prof. Tomasz Strahl 50,90 głosów ważonych i to on od września nowym rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prof. Tomasz Strahl to jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecny UMFC) w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.

Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując z takimi orkiestrami, jak: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Aukso, Filharmonia Sofijska, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo. Występował m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori (Barcelona), Sali im. Glinki w Sankt Peterburgu, w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej.

Od 2012 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, będącego największym w Polsce i jednym z największych w Europie wydziałów artystycznych. W czasie jego trzech kadencji jednostka przeszła fundamentalną przemianę. W jej strukturach powstały nowe specjalności, jak przyciągająca z każdym rokiem coraz więcej studentów muzyka dawna, czy też jazz i world music, które po wprowadzeniu tzw. Konstytucji dla Nauki utworzyły odrębny wydział. Na skutek tej samej ustawy doszło do połączenia z Wydziałem Instrumentalnym Wydziału Klawesynu, Fortepianu i Organów. W ramach wydziału powstało także wiele podmiotów artystycznych, jak m.in. Chopin University Big Band, Chopin University Chamber Orchestra, Chopin University Modern Ensemble.

MK, źródło: UMFC

Dyskusja (0 komentarzy)