Aktualności
Wybory 2024
18 Stycznia
Źródło: www.afw.gda.pl
Opublikowano: 2024-01-18

Reelekcja rektora AWFiS w Gdańsku

Prof. Paweł Cięszczyk uzyskał reelekcję w wyborach na rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory odbyły się w czwartek 18 stycznia. Podczas posiedzenia Uczelnianego Kolegium Elektorów jedyny kandydat, urzędujący rektor prof. Paweł Cięszczyk, zdobył poparcie 23 osób przy jednym głosie przeciwnym.

Prof. Cięszczyk jest specjalistą w zakresie genetyki sportowej. Ukończył Wydział Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Szczecińskim. Na tej uczelni zaczynał tez swoją karierę naukową, był m.in. pomysłodawcą i kierownikiem Centrum Badań Strukturalno-Funkcjonalnych Człowieka. Pod jego egidą powstał program profilaktyki urazowej dla żołnierzy.

W 2007 roku został doktorem nauk o kulturze fizycznej. Dziesięć lat temu uzyskał habilitację, a wkrótce potem – nominację profesorską. W 2014 roku otrzymał Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk podstawowych za „szerokorozumiane zastosowanie badań genetycznych w sporcie i  traumatologii sportowej”. Trzy lata później przeniósł się do AWFiS w Gdańsku, gdzie związał się z Zakładem Biologii Molekularnej.

Na swoim koncie ma ponad 160 publikacji, głównie z zakresu genetyki w sporcie. Jego naukowe zainteresowania dotyczą przede wszystkim genetycznych uwarunkowań szerokorozumianych predyspozycji do uprawiania sportu oraz molekularnych mechanizmów determinujących zwiększone ryzyko wystąpienia kontuzji w sporcie. Był liderem wartego ponad 1,5 mln zł projektu badawczego, w którym poszukiwał nowych genów warunkujących predyspozycje do wykonywania określonych rodzajów wysiłku fizycznego.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku im. Jędrzeja Śniadeckiego to uczelnia z ponad 70-letnią tradycją. Związanych jest z nią wielu medalistów olimpijskich, m.in. Henryk Rozmiarek – brązowy medalista w piłce ręcznej (Montreal 1976), Leszek Blanik – brązowy medalista w gimnastyce (Sydney 2000) i złoty medalista (Pekin 2008), Adam Korol – złoty medalista w wioślarstwie (Pekin 2008), Waldemar Legień – złoty medalista w judo (Seul 1988, Barcelona 1992), Natalia Partyka – złota medalistka w tenisie stołowym (Pekin 2008).

Na uczelni kształci się obecnie 2255 studentów, w tym 72 cudzoziemców. Mają do wyboru 11 kierunków studiów, 21 specjalności i 25 specjalizacji. Uczelnia posiada 5 boisk zewnętrznych (piłka nożna, rugby, LA, boiska wielofunkcyjne i korty), 13 sal sportowych, 25-metrową krytą pływalnię oraz halę widowiskowo-sportową z trybunami na 1500 miejsc.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)