Aktualności
Wybory 2024
25 Kwietnia
Źródło: www.krzysztofjozwik.pl
Opublikowano: 2024-04-25

Reelekcja rektora Politechniki Łódzkiej

Prof. Krzysztof Jóźwik przez kolejne cztery lata będzie zarządzał Politechniką Łódzką. Był jedynym kandydatem na stanowisko rektora w kadencji 2024–2028.

Wybory na Politechnice Łódzkiej przeprowadzono 25 kwietnia. Jedynym zgłoszonym kandydatem był obecny rektor prof. Krzysztof Jóźwik. W głosowaniu wzięło udział 111 elektorów, z których 90 opowiedziało się za powierzeniem mu misji dalszego kierowania uczelnią. Tym samym uzyskał reelekcję. Nową kadencję rozpocznie 1 września.

W programie wyborczym zapowiadał m.in. skuteczne wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do pracy i zarządzania uczelnią, rozwój systemu motywacji do prowadzenia badań na najwyższym poziomie, wspieranie i finansowanie wysoko punktowanych publikacji. Chce wykorzystać obecność PŁ w sieci uniwersytetów europejskich ECIU do rozwoju badań naukowych. Zadeklarował także powołanie Rzecznika Praw Studenta i ewolucję formuły studiów II stopnia, a także wprowadzenie nowoczesnych metod kształcenia. Zamierza położyć nacisk na odnawialne źródła energii i dążyć do zeroemisyjnego kampusu. Planuje modernizację Centrum Sportu PŁ.

Przeżywam tę chwilę po raz drugi, ale nie jest ona taka sama jak przed czterema laty. Jako jedyny kandydat czułem dodatkową odpowiedzialność i to mobilizowało mnie do jeszcze większej pracy. Dziś mam też inną perspektywę. Wiem, co oznacza kierowanie uczelnią, dlatego to doświadczenie zdobyte w wyjątkowo trudnych okolicznościach zewnętrznych daje mi solidny fundament do kontynuowania najlepszego kursu dla naszej Politechniki. Jestem wzruszony, że ponownie powierzono mi obowiązki rektora. To zaszczyt i ogromne zobowiązanie – powiedział tuż po wyborze rektor-elekt.

Prof. Krzysztof Jóźwik jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Zaraz po studiach związał się z Instytutem Maszyn Przepływowych, na którego czele stanął w 2007 roku. W latach 2008–2012 i od stycznia do września 2020 r. był prorektorem ds. kształcenia. Następnie został po raz pierwszy wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej.

W swojej pracy badawczej realizował prace dla przemysłu, w tym obliczenia i konstrukcję napędu śmigłowego dla najszybszego na świecie helikoptera X3. Jednocześnie rozwijał metody badań numerycznych dla przepływów krwi. Opracowywał mechaniczne zastawki serca oraz układu zasilania powietrza dla sterownika pneumatycznych komór wspomagania serca w strategicznym projekcie „Polskie sztuczne serce”. W latach 2006–2012 był profesorem wizytującym w Coventry University.

Jest współautorem 10 patentów i 15 zgłoszeń patentowych,. Według bazy Scopus był cytowany 483 razy, a indeks Hirscha dla tych prac wynosi 13.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)