Aktualności
Wybory 2024
07 Czerwca
Fot. Bartosz Proll
Opublikowano: 2024-06-07

Reelekcja rektora UMCS

Prof. Radosław Dobrowolski został wybrany na rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kadencję 2024–2028. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory na największej lubelskiej uczelni odbyły się 7 czerwca. Wystartował w nich tylko jeden kandydat – prof. Radosław Dobrowolski. W głosowaniu wzięło udział 193 elektorów. Zdecydowana większość (147) opowiedziała się „za” urzędującym rektorem, 19 było przeciw, a 24 wstrzymało się od głosu. Oddano także 3 głosy nieważne.

Prof. Radosław Dobrowolski ukończył studia geograficzne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS, gdzie przeszedł wszystkie szczeble awansu naukowego. W latach 2011–2016 był pierwszym dziekanem Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, a w 2011 roku został dyrektorem Instytutu Nauk o Ziemi na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Od 2016 do 2020 roku był prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Cztery lata temu został po raz pierwszy wybrany na rektora największej lubelskiej uczelni.

Jest związany z Katedrą Geomorfologii i Paleogeografii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS, pełniąc funkcję kierownika tej jednostki. W działalności naukowej zajmuje się geologią i geomorfologią strukturalną wyżyn lubelsko-wołyńskich, ze szczególnym uwzględnieniem strukturalnych uwarunkowań morfogenezy krasowej, rolą procesów glacjalnych i peryglacjalnych w morfogenezie wyżyn lubelsko-wołyńskich i ich północnego przedpola, rekonstrukcjami późnoglacjalnych i holoceńskich warunków środowiskowych na podstawie osadów biogeniczno-węglanowych, ze szczególnym uwzględnieniem genezy i ewolucji geosystemów jeziorno-torfowiskowych Polesia, litostratygrafią i paleogeografią późnego vistulianu i holocenu w Polsce, środowiskowymi uwarunkowaniami osadnictwa pradziejowego, średniowiecznego i nowożytnego na obszarze Polski Południowo-Wschodniej oraz ochroną abiotycznych elementów środowiska przyrodniczego.

Jest autorem ponad 230 artykułów naukowych (w tym 45 indeksowanych w bazie Scopus, cytowanych ok. 800
razy; indeks H = 14), 2 książek, 35 rozdziałów w monografiach oraz ponad 100 publikacji i doniesień konferencyjnych.

Należy m.in do: Steering Committee of Karst Commission International Geographical Union (od 2008 r.), Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Polskiego Towarzystwa Geologicznego, Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich, Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowego Stowarzyszenia Torfowego. Zasiada także w Komitecie Nauk Geograficznych PAN oraz Komitecie Badań Czwartorzędu PAN.

Od wielu lat jest zaangażowany w działania na rzecz ochrony przyrody i środowiska. Przez trzy kolejne kadencje (2007–2018) był członkiem Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Komitetem Problemów Środowiska ICSU i Międzynarodowym Programem UNESCO-MAB przy Prezydium PAN. W latach 2014–2016 był członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

MK

Rektor UMCS: Chodzi nam o jakość

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~XXX 07.06.2024 17:53

    RIP UMCS