Aktualności
Wybory 2024
18 Kwietnia
Źródło: www.umlub.pl
Opublikowano: 2024-04-18

Reelekcja rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Prof. Wojciech Załuska będzie nadal rektorem Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W wyborach na kadencję 2024–2028 był jedynym kandydatem.

Wybory na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyły się 18 kwietnia. W głosowaniu wzięło udział 167 elektorów na 175 uprawnionych. Za jedynym startującym kandydatem, prof. Wojciechem Załuską, opowiedziało się 157 osób, przeciwnych było 8, oddano także 2 głosy wstrzymujące się. Urzędujący rektor uzyskał tym samym reelekcję i będzie kierował uczelnią przez kolejne cztery lata.

W programie wyborczym na drugą kadencję zapowiadał wsparcie badaczy w pozyskiwaniu grantów, zwiększenie nakładów wewnętrznych na realizację nowych rodzajów grantów w zespołach międzydyscyplinarnych, integrację grup badawczych zakładów teoretycznych we współpracy z jednostkami klinicznymi oraz rozwój Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Chce zwiększyć liczbę doktoratów wdrożeniowych na uczelni, zwiększyć mobilność doktorantów oraz poprawić możliwości komercjalizacji badań. Planuje utworzenie Centrum Szkolenia Robotycznego oraz Centrum Edukacji Medycznej. Zamierza wprowadzić projakościowy system wynagradzania i rozwijać programy tutoringowe.

Prof. Wojciech Załuska jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie (poprzedniczka Uniwersytetu Medycznego). Jest specjalistą I i II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych, specjalistą w zakresie nefrologii, zdrowia publicznego, hipertensjologii oraz transplantologii klinicznej. W 1986 roku rozpoczął pracę w Katedrze i Zakładzie Farmakologii jako asystent-stażysta, a w 1987 roku w Katedrze i Klinice Nefrologii AM w Lublinie, z którą związany jest do dziś. Doświadczenie zdobywał m.in. w klinikach i na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech i w Izraelu. W 2020 roku został po raz pierwszy wybrany na rektora UMLub.

Należy do American Society of Nephrology oraz European Dialysis and Transplantation Association, American Society of Internal Artificial Organs, American Heart Association, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Od 2006 roku jest również członkiem Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)