Aktualności
Wybory 2024
11 Kwietnia
Źródło: www.filmschool.lodz.pl
Opublikowano: 2024-04-11

Szkoła Filmowa w Łodzi wybrała rektora na kolejną kadencję

Dr hab. Milenia Fiedler będzie nadal kierować Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Była jedyną kandydatką na stanowisko rektora w kadencji 2024–2028.

W głosowaniu, które przeprowadzono 11 kwietnia, wzięło udział 44 spośród 50 elektrów Szkoły Filmowej w Łodzi. Jedyna startująca w wyborach kandydatka – dr hab. Milenia Fiedler – otrzymała 29 głosów poparcia i 8 negatywnych. Siedem osób wstrzymało się od głosu. Tym samym obecna rektor uzyskała reelekcję i będzie przez kolejne cztery lata kierować uczelnią.

Milenia Fiedler jest montażystką. W 1989 roku ukończyła montaż na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych FAMU w Pradze. Od ponad 20 lat związana ze Szkołą Filmową w Łodzi. Wykłada w Katedrze Montażu na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. W latach 2016–2020 kierowała tą katedrą. W 2020 roku objęła funkcję rektora uczelni.

Jest współautorką blisko 250 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru TV. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą („Katyń”, „Tatarak”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Wojciechem Marczewskim („Czas zdrady”, „Weiser”), Januszem Majewskim („Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, „Czarny mercedes”), Bodo Koxem („Dziewczyna z szafy”, „Człowiek z magicznym pudełkiem”), Jerzym Stuhrem („Obywatel”), Krzysztofem Zanussim („Obce ciało”, „Eter”, „Liczba doskonała”) i Filipem Bajonem („Panie Dulskie”, „Kamerdyner”). Opiekunka artystyczna dokumentalno-fabularyzowanego filmu „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy oraz jego międzynarodowej wersji „Warsaw Uprising”.

Jest dwukrotną laureatką nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy „Czas zdrady” i „Weiser”. Za pracę przy „Weiserze” otrzymała także Orła Polskiej Akademii Filmowej. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymała Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż filmu dokumentalnego „Głos”. Należy do Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)