Aktualności
Wybory 2024
19 Marca
Źródło: Politechnika Opolska
Opublikowano: 2024-03-19

Wybrano rektora Politechniki Opolskiej na kolejne cztery lata

Dr hab. inż. Marcin Lorenc został wybrany na rektora Politechniki Opolskiej na kadencję 2024–2028. Był jedynym kandydatem, który startował w wyborach.

Głosowanie na Politechnice Opolskiej przeprowadzono 19 marca. O fotel rektora jako jedyny ubiegał się obecny sternik uczelni dr hab. inż. Marcin Lorenc. Spośród 98 elektorów biorących udział w wyborach, jego kandydaturę poparło 71, a 22 było przeciwnych. Pozostałe osoby wstrzymały się od głosu.

Efekty ostatnich czterech lat naszej wspólnej pracy to przede wszystkim obecność Politechniki Opolskiej w najważniejszych, światowych rankingach, historyczny wynik ewaluacji, rekordowe pozyskane wsparcie w wysokości blisko 87 mln zł na inwestycje, w tym na przebudowę budynku „Lipsk”, nawiązanie międzynarodowej współpracy w zespołach badawczych, otwieranie nowych kierunków studiów, a także odwrócenie trendu spadku rekrutacji – wyliczał zaraz po ogłoszeniu wyników.

Zadeklarował jednocześnie, że w trakcie następnej kadencji szczególny nacisk położy na rozwój kadry naukowej i dydaktycznej, kolejne inwestycje w laboratoria i aparaturę badawczą. Zamierza również otwierać kolejne kierunki studiów odpowiadające potrzebom rynku pracy, doposażyć sale wykładowe oraz uruchomić studencki budżet obywatelski.

Dr hab. inż. Marcin Lorenc jest elektrotechnikiem. Stoi na czele Politechniki Opolskiej od 2019 roku. Z uczelnią związany jest już od ponad 30 lat, obecnie z Katedrą Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w procesach sterowania zapasami. Pracował też jako menedżer w przemyśle, zajmując się m.in. wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

źródło: PO

Dyskusja (0 komentarzy)