Aktualności
Wybory 2024
25 Kwietnia
Źródło: www.am.katowice.pl
Opublikowano: 2024-04-25

Zmiana na czele Akademii Muzycznej w Katowicach

Dr hab. Jarosław Mamczarski, dziekan Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, będzie od września nowym rektorem tej uczelni. Wybory na kadencję 2024–2028 odbyły się 25 kwietnia.

W wyborach na rektora Akademii Muzycznej w Katowicach startował tylko jeden kandydat – dr hab. Jarosław Mamczarski. Obecny sternik uczelni prof. Władysław Szymański sprawuje swoją funkcję już drugą kadencję i zgodnie z prawem nie mógł ponownie się o nią ubiegać. W głosowaniu wzięło udział 87 spośród 97 uprawnionych elektorów. Zdecydowana większość, bo 83, opowiedziała się za zgłoszonym kandydatem. Cztery osoby były przeciwne.

Dr hab. Jarosław Mamczarski jest kompozytorem i teoretykiem muzyki. Oba kierunki ukończył na Akademii Muzycznej w Katowicach. Zaraz po studiach rozpoczął pracę w swojej Alma Mater. Od 2016 roku jest dziekanem: najpierw Wydziału Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu (do 2019 r.), później Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej (2019–2020), a obecnie Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii i Edukacji Muzycznej.

Głównym obszarem jego zainteresowań twórczych jest muzyka elektroniczna. Od kilku lat zajmuje się również działalnością improwizatorską. W 2007 roku założył wraz z Krzysztofem Wołkiem improwizujący duet Loadbang Ensemble, z którym występował m.in. na New Music Festival w Louisville (USA). Za muzykę do fabularnej miniatury Tomasza Jurkiewicza Franciszek zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu „Etiuda&Anima” w Krakowie (2005), Nagrodę Główną Mały FeFe na Festiwalu Filmowym „FeFe Felliniada” w Warszawie (2006) i Nagrodę Brązowej Framugi na Festiwalu Filmowym „Drzwi” (2007). Jest również autorem muzyki do filmu Czarne serca. Kopalnia Wujek 16 grudnia 1981 r. (2006) i filmu eksperymentalnego Barbary Kasperczak Podróż (2007) oraz warstwy dźwiękowej i muzycznej projektu Lost in Katowice Agaty Stebnickiej (2011). W 2012 roku dla Teatru Śląskiego napisał muzykę do sztuki Sławomira Mrożka Kontrakt.

Jest członkiem-założycielem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej i członkiem Związku Kompozytorów Polskich.

MK, źródło: www.am.katowice.pl

Dyskusja (0 komentarzy)