Aktualności
Życie akademickie
28 Grudnia
Fot. Agnieszka Julia Szymala
Opublikowano: 2021-12-28

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024!

Katowice będą w 2024 roku Europejskim Miastem Nauki! O wyborze stolicy Śląska poinformowano podczas konferencji prasowej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

Katowice wystąpiły o przyznanie prestiżowego tytułu z inicjatywy prezydenta miasta i tamtejszego środowiska akademickiego. Wyróżnienie wiąże się z organizacją EuroScience Open Forum 2024 (Otwarte Forum EuroScience 2024 – ESOF 2024). Wydarzenie odbywa się co dwa lata i jest poświęcone badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych przedsięwzięć o charakterze naukowym i technologicznym na świecie. Jego organizatorem jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Ta sama organizacja przyznaje też co dwa lata (począwszy od 2004 roku) tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Dzierżyły go już Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza i Triest. W przyszłym roku EMN będzie holenderska Lejda.

Ideą EMN jest pogłębienie zmian towarzyszących transformacji społeczeństwa tych miast i regionów w stronę społeczeństwa nauki, ukazanie bogactwa i różnorodności europejskiego krajobrazu naukowego oraz wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń i rozwój europejskich badań bez granic, wzmocnienie europejskiego i międzynarodowego profilu społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększenie zaangażowania obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchomienie inwestycji publicznych w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudzenie turystyki. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł EMN.

Jestem niesamowicie podekscytowany. Przed nami wielkie wyzwanie i wielka praca, ale też niezwykła inwestycja w społeczeństwo, w mieszkańców naszych regionu – mówił podczas konferencji prezydent Katowic dr Marcin Krupa. – Jak powiedział Izaak Newton, to, co wiemy, to tylko kropelka, a czego nie wiemy, to cały ocean. Jestem pewien, że z takim zespołem możemy wypływać na wody tego oceanu.

Ogromne znaczenie w wyborze stolicy województwa śląskiego miał sukces Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Stowarzyszenie EuroScience doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami organizującymi ŚFN, na czele z pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, czyli Uniwersytetem Śląskim.

Bardzo się cieszę, że EMN 2024 będą Katowice, bo tutaj jak w soczewce skupiają się zarówno wielkie projekty technologiczne i przemysłowe, jak i aspiracje dotyczące przyszłości. Wierzę, że podobnie jak Katowice stały się jednym z wiodących ośrodków kulturalnych w kraju, stolica województwa śląskiego będzie także rozsadnikiem nauki, która przysłuży się lepszej przyszłości Polski – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Korzyści dla miasta wynikające z otrzymania tytułu Europejskiego Miasta Nauki to m.in.:

  • większe zainteresowanie ze strony naukowców, polityków i przedstawicieli mediów z całego świata;
  • możliwość pozyskania środków na rozwój nauki;
  • zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta na arenie międzynarodowej;
  • zwiększenie wpływu uczelni na różne sfery życia oraz rozpoznawalności na światowym rynku.

Podczas konferencji podpisano umowę konsorcyjną organizatorów EMN 2024, a jej sygnatariuszami zostały: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz pozostałe uczelnie zlokalizowane w Katowicach – Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego.

Katowice stają się nieformalną stolicą nauki europejskiej. Uzyskaliśmy prawo organizacji europejskich igrzysk naukowych, z tym że będą one trwały cały rok. Poprzez rozwój uczelni w regionie nauka i edukacja zaawansowana mogą stać nowym, unikatowym przemysłem Śląska – przekonywał prof. Ryszard Koziołek. – W jakimś sensie historia tego regionu to przeszłość i przyszłość Europy, streszczają się tu bowiem wszystkie wyzwania, z którymi boryka się człowiek Zachodu: ta przestrzeń wyzwoliła głód pracy, rywalizacji, eksploatacji, zysku. Czas zmądrzeć, czas wsłuchać się w rozwiązania podpowiadane przez naukę, dzięki którym możemy naprawić świat.

Wsparcie organizacyjne inicjatyw związanych z tytułem EMN dla Katowic zapowiedział już marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Patrzymy z nadzieją, że będzie to dobry impuls dla Polski, który pozwoli na zajęcie dobrej pozycji w wymiarze europejskim i światowym. Ideą kolejnych miast nauki jest danie impulsu rozwojowego. Uczelnie na Śląsku mają bogaty dorobek naukowy, m.in. w medycynie, biologii czy chemii. Możemy to jeszcze rozwijać – podkreślał Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki.

MK, źródło: US, MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)