Aktualności
Życie akademickie
13 Września
Źródło: Club Alpbach Poland
Opublikowano: 2023-09-13

Młodzi naukowcy debatowali w Alpach o przyszłości Europy

Młodzi polscy naukowcy wzięli udział w 78 edycji European Forum Alpbach (EFA), jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych konferencji polityczno-ekonomicznych na świecie. Polscy badacze z takich uczelni, jak Yale, Oxford czy LSE, debatowali w Austrii o przyszłości Europy i roli, jaką Polska odgrywa na kontynencie.

Reprezentanci naszego kraju zostali wyłonieni z prawie stu kandydatów w ramach kwalifikacji przygotowanej przez przedstawicielstwo inicjatywy w Polsce – Club Alpbach Poland. Badacze poniżej 30 roku życia musieli zaprezentować swój dorobek naukowy i zawodowy, osiągnięcia i dotychczasową aktywność społeczną. Ośmioro najlepszych otrzymało stypendia na dwutygodniowy wyjazd na European Forum Alpbach do Austrii.

European Forum Alpbach od 1945 roku gromadzi przedstawicieli świata polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i kultury, którzy spotykają się, by rozmawiać o tym, jak budować silną i demokratyczną Europę. Inicjatywa stawia szczególny nacisk na zaangażowanie młodych ludzi w dyskusje o najpilniejszych wyzwaniach, z którymi mierzy się Stary Kontynent. Tematyka tegorocznej edycji skupiła się na rewolucji energetycznej, wojnie w Ukrainie i zmianie klimatu.

W Europie mierzymy się dziś z bardzo poważnymi, strukturalnymi problemami ekonomicznymi, doświadczamy kryzysu energetycznego, Stary Kontynent nie jest także liderem pod względem innowacji technologicznych. Jeśli nie zaczniemy już teraz wprowadzać dogłębnych reform, to niedługo Europa i Polska znajdą się w politycznej i ekonomicznej drugiej lidze. Dlatego tak ważne są wydarzenia, takie jak European Forum Alpbach, gdzie o przyszłości rozmawiają przede wszystkim młodzi ludzie, którzy będą ją tworzyć i poniosą konsekwencje dzisiejszych decyzji – mówi Wiktor Babiński, doktorant historii na Yale University (pisze o transformacji polskiej polskiej polityki zagranicznej wobec Europy Wschodniej po 1989 roku) i stypendysta Club Alpbach Poland.

Oprócz niego w wydarzeniu wzięli udział m.in. Marta Anna Baś (absolwentka Uniwersytetu Bocconi i London Business School, pracuje w firmie zajmującej się organizacją bootcampów dla osób uczących się kodowania), Michał Kruszyński (prezes zarządu start-upu rozwijającego technologię ekologicznych opakowań dla biznesu), Nina Wieretiło (absolwentka Uniwersytetu Oksfordzkiego i założycielką EduCat, firmy wspierającej młodych ludzi w aplikowaniu na studia na całym świecie), Aliaksandr Hancharonak (specjalizuje się w przetwarzaniu i dostarczaniu danych w celu podejmowania decyzji politycznych i korporacyjnych oraz wywierania pozytywnego wpływu społecznego, pracuje w BEROC – wiodącym białoruskim think-tanku ekonomicznym), Aleksandra Wójtowicz (analityczka ds. dezinformacji w NASK), Łukasz Kołodziej (absolwent Warwick, UNC-Chapel Hill i Sciences Po Paris, analityk danych dla Unii Europejskiej), Jakub Bodziony (dziennikarz, zjmuje się polityką i prowadzi cotygodniowy podcast o stosunkach międzynarodowych).

Podczas konferencji badacze z naszego kraju spotkali się i rozmawiali o roli, jaką Polska powinna odgrywać na kontynencie, m.in. z laureatem Nagrody Nobla Josephem Stiglitzem, liderką opozycji demokratycznej na Białorusi Swiatłaną Cichanouską, byłą szefową europejskiej dyplomacji Catherine Ashton czy filozofem i politologiem Ivanem Krastevem.

Polska jest wciąż mało zaangażowana w dyskusję o wyzwaniach, z którymi mierzy się Europa. Jeśli chcemy budować kontynent, który sprzyja naszemu rozwojowi ekonomicznemu i bezpieczeństwu, musimy być aktywnym i konstruktywnym aktorem. Niestety, wśród wielu decydentów wciąż brakuje zrozumienia, że nasz dobrobyt jest blisko związany z przyszłością całej Europy – zaznacza Anna Porucznik, członkini zarządu Club Alpbach Poland.

Konferencja European Forum Alpbach od 1945 r. gromadzi najwybitniejszych przedstawicieli świata polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego, kultury i nauki, stanowiąc platformę do dyskusji o tym, jak budować silną i demokratyczną Europę. Inicjatywa stawia szczególny nacisk na zaangażowanie młodych ludzi i włączenie ich w procesy wypracowywania rozwiązań największych problemów, z którymi mierzy się Stary Kontynent.

Club Alpbach Poland to organizacja zrzeszająca polskich stypendystów European Forum Alpbach. Celem klubu jest promocja dyskusji o przyszłości Europy wśród młodych Polaków poprzez organizację spotkań, seminariów i debat. Klub co roku przyznaje 8 stypendiów najzdolniejszym młodym, polskim badaczom na udział w głównej konferencji w Austrii.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)