Aktualności
Życie akademickie
22 Sierpnia
Opublikowano: 2024-08-22

Polscy studenci na największej konferencji dotyczącej przyszłości Europy

W poniedziałek w Austrii rozpoczęła się 79 edycja European Forum Alpbach – jednej z najstarszych i najbardziej prestiżowych konferencji polityczno-ekonomicznych na świecie. Ośmioro studentów z Polski, a także politycy, dyplomaci i ekonomiści przez najbliższe dwa tygodnie będą debatować o przyszłości Europy, jej sile i wartościach.

Stypendyści z naszego kraju zostali wyłonieni z prawie 6 tys. kandydatów z całego świata poniżej 30 roku życia, a krajową kwalifikację przygotowało przedstawicielstwo społeczności Forum w Polsce – Club Alpbach Poland. Wśród fundatorów tegorocznych stypendiów znaleźli się m.in. Fundacja Rafała Brzoski oraz Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Młodzi liderzy i badacze musieli zaprezentować dorobek naukowy oraz zawodowy, osiągnięcia i dotychczasową aktywność społeczną. Najlepsi otrzymali stypendia na dwutygodniowy wyjazd na European Forum Alpbach do Austrii.

Wśród polskich laureatów stypendium znalazł się m.in. Michał Wyrębkowski, student University of Pennsylvania, jeden z najlepszych polskich maturzystów, który zdał aż osiem egzaminów na 100%, a także współautor głośnej listy firm, które nie wycofały się z Rosji po agresji na Ukrainę, przygotowanej na Uniwersytecie Yale. Stypendium otrzymała również Adrianna Czechowska, studentka inżynierii biomedycznej i technologii na Politechnice Łódzkiej, laureatka olimpiady Zwolnieni z Teorii i reprezentantka Polski na 97 edycji Europejskiego Parlamentu Młodzieży. Wśród polskich reprezentantów są także m.in. Krzysztof Orzechowski, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i programu European Public Policy w London School of Economics, oraz Mateusz Mielczarek, absolwent King’s College London i Uniwersytetu w Utrechcie.

European Forum Alpbach od 1945 roku gromadzi przedstawicieli świata polityki, biznesu, społeczeństwa obywatelskiego i kultury, którzy spotykają się, by rozmawiać o tym, jak budować silną i demokratyczną Europę. W tym roku w wydarzeniu bierze udział ponad 3 tys. uczestników z całego świata. Inicjatywa stawia szczególny nacisk na zaangażowanie młodych ludzi w dyskusje o najpilniejszych wyzwaniach, z którymi mierzy się Stary Kontynent. Tegoroczne rozmowy mają pomóc w wypracowaniu rozwiązań, które przyczynią się do odwrócenia procesu ekonomicznego i politycznego słabnięcia Europy.

Cieszymy się, że polski głos jest coraz bardziej słyszalny w Alpbach. W tym roku Forum jest szczególnie istotne z polskiej perspektywy, ponieważ już za parę miesięcy obejmujemy prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Zostało nam niewiele czasu, by wypracować nasze priorytety i przekonać do nich europejską społeczność – przekonuje Łukasz Kremky, współprzewodniczący Club Alpbach Poland.

Podczas konferencji uczestnicy będą rozmawiali m.in. z prezydentem Czarnogóry Jakovem Milatovicem, byłym prezydentem Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso, byłym premierem Szwecji Carlem Bildtem czy laureatem Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii Josephem Stiglitzem. Przesłanie skierowane do uczestników wydarzenia wygłosi także papież Franciszek. W Alpbach nie zabraknie również polskich mówców: wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz weźmie udział w dyskusji dotyczącej demokracji w Europie, a Paweł Kowal będzie mówił o europejskiej obronności.

W ostatnich latach brakowało konstruktywnego, polskiego głosu w debatach dotyczących reformy Unii Europejskiej i wyznaczenia dla niej nowych celów. Cieszę się, że uczestnicząc w Forum, mogę podzielić się naszą perspektywą na tematy dotyczące obronności czy polityki wschodniej. Myślę, że EFA jest świetną platformą do paneuropejskiej dyskusji i okazją, by poznać zaangażowanych młodych z całego kontynentu – mówi Aleksandra Zofia Lech, inna tegoroczna stypendystka EFA i studentka paryskiej uczelni Sciences Po.

Club Alpbach Poland to organizacja zrzeszająca polskich stypendystów European Forum Alpbach. Celem klubu jest promocja dyskusji o przyszłości Europy wśród młodych Polaków poprzez organizację spotkań, seminariów i debat. Klub co roku przyznaje stypendia najzdolniejszym młodym, polskim badaczom na udział w głównej konferencji w Austrii.

AST

Dyskusja (0 komentarzy)