Aktualności
Życie akademickie
22 Kwietnia
Opublikowano: 2021-04-22

Polskie uczelnie w THE Impact Rankings

Dwanaście polskich uczelni zostało sklasyfikowanych w najnowszej edycji Times Higher Education Impact Rankings – zestawieniu uwzględniającym realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju przyjętych przez państwa członkowskie ONZ. 

To trzecia edycja rankingu. Ocenie poddanych zostało 1115 uczelni z 94 krajów. Każda z nich mogła zadeklarować przesłanie danych w czterech lub więcej celów. Cele Zrównoważonego Rozwoju obejmują szeroki zakres wyzwań. Dotyczą przede wszystkim działań na rzecz obszarów: ubóstwa, głodu, zdrowia, edukacji, równości płci, zmian klimatu, pokoju i sprawiedliwości społecznej. Stanowią wezwanie do działania w ramach międzynarodowego partnerstwa. To także impuls dla szkolnictwa wyższego, które – będąc odpowiedzialnym za realizację trzeciej misji – podejmuje pracę na rzecz ich osiągnięcia.

W najnowszej odsłonie zestawienia sklasyfikowano 12 polskich uczelni. Najwyżej – w przedziale 601–800 – Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny. Kolejnych osiem szkół wyższych znalazło się na miejscach 801–1000: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Uniwersytet Wrocławski. Niżej uplasowała się Politechnika Warszawska.

W poszczególnych celach najlepiej z polskich uczelni wypadły: WUM (101–200 w „Dobre zdrowie i jakość życia”), PG (101–200 w „Innowacyjność, przemysł, infrastruktura” oraz w „Działania w dziedzinie klimatu”), UG (101–200 w „Zrównoważone miasta i społeczności” oraz w „Życie pod wodą”) i SGGW (101–200 w „Życie na lądzie”).

Czołówkę rankingu tworzą: University of Manchester, University of Sydney i RMIT University.

Przypomnijmy, że Times Higher Education został niedawno partnerem strategicznym konferencji LUMEN, organizowanej od 2015 roku przez PCG Academia. Alians ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat rankingów THE jako narzędzi analitycznych, wspierających rozwój szkół wyższych w Polsce. W ramach wspólnych działań przedstawiciele PCG i THE poprowadzą 19 maja webinarium, którego celem będzie omówienie wyników i metodologii THE Impact Rankingu, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji polskich uczelni. Z kolei jesienią, 23 i 24 listopada, PCG i THE we współpracy z Fundacją Rektorów Polskich, zrealizują wspólnie VII edycję Konferencji LUMEN. Już teraz można współtworzyć jej program, oddając głos na LUMEN TOP 10.

MK, źródło: THE, UAM

 

Dyskusja (0 komentarzy)