Aktualności
Życie akademickie
10 Lipca
Źródło: ASP w Warszawie
Opublikowano: 2024-07-10

Prof. Błażej Ostoja Lniski przewodniczącym KRUA

Prof. Błażej Ostoja Lniski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie został wybrany na przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych. Zastąpi prof. Krystiana Kiełba z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

KRUA zrzesza rektorów wszystkich 19 uczelni artystycznych w Polsce. Po raz pierwszy w 27-letniej historii na jej czele stanął rektor stołecznej ASP. W środę, 10 lipca, prof. Błażej Ostoja Lniski został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego, zastępując prof. Krystiana Kiełba, rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Prof. Lniski jest artystą malarzem i artystą grafikiem (warsztatowym) – głównie litografem, a także projektantem książek, plakatów i krojów pism. Z ASP związany jest zawodowo od 1999 roku. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Litografii (od 2008 r.). W latach 2008–2012 był prodziekanem, a następnie przez dwie kadencje dziekanem tego wydziału. Od 2020 roku pełni funkcję rektora (w marcu uzyskał reelekcję). W ubiegłym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

Celem KRUA jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni członkowskich oraz integracja środowiska akademickiego wyższych szkół artystycznych. Tworzą ją rektorzy dziewiętnastu uczelni: Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Akademii Sztuki w Szczecinie.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)