Aktualności
Życie akademickie
17 Listopada
Fot. Alicja Jaroszewska
Opublikowano: 2023-11-17

Prof. Jan Pawełek doktorem honoris causa UP w Lublinie

Prof. Jan Pawełek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, wybitny specjalista w zakresie inżynierii i ochrony środowiska, został doktorem honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Uroczystość nadania tytułu odbyła się 16 listopada w Centrum Kongresowym UP.

Prof. dr hab. Jan Pawełek jest wybitnym naukowcem z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. Jego osiągnięcia naukowe obejmują postawy programowania, projektowania, budowy i użytkowania systemów zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na obszarach wiejskich, hydrotransportu granulowanego węgla aktywnego stosowanego w oczyszczaniu wody i ścieków. Prowadzi badania dotyczące zużycia wody w gospodarstwach wiejskich, jakości wody powierzchniowej, technologii jej oczyszczania w powiązaniu z możliwością stosowania zbiornikowej rezerwy, a także odprowadzania i oczyszczania ścieków z osiedli wiejskich.

Ukończył Wyższą Szkołę Rolniczą w Krakowie (obecnie Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja) na Wydziale Melioracji Wodnych. Ze swoją Alma Mater związany jest do dziś. Był kierownikiem Katedry Inżynierii Sanitarnej i Gospodarki Wodnej. W latach 2005–2012 sprawował funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji.

Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 218 prac, w tym 115 oryginalnych prac twórczych. Ma na swoim koncie również 38 publikacji popularnonaukowych i współautorstwo podręcznika.

Od 2012 r. do chwili obecnej jest wiceprezesem i członkiem Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. W latach 2003–2014 był członkiem Komitetu Inżynierii Środowiska PAN. Otrzymał nagrodę zespołową Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i techniki. W 2002 r. został odznaczony Złotym
Krzyżem Zasługi, a w 2009 r. otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)