Aktualności
Życie akademickie
05 Lipca
Źródło: KRASP
Opublikowano: 2022-07-05

Rektor AGH w zespole ekspertów EUA ds. odbudowy ukraińskich uniwersytetów

Prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i koordynator działań Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich związanych z sytuacją w Ukrainie, został wybrany przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów na członka zespołu ekspertów tej organizacji, którzy będą wspierać odbudowę ukraińskiego systemu szkolnictwa wyższego.

European University Association (EUA) to największa organizacja reprezentująca europejskie uniwersytety. Na ponad 850 uczelniach należących do EUA studiuje 19 mln osób. Wśród członków organizacji jest 36 polskich uczelni i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Koordynujący z ramienia tej ostatniej działania związane z przyjęciem i pomocą udzielaną przez polskie uczelnie osobom ze środowiska akademickiego Ukrainy i ich rodzinom prof. Jerzy Lis został właśnie wybrany do zespołu ekspertów, którzy będą wspierać odbudowę ukraińskiego szkolnictwa wyższego.

Powołanie takiej grupy zapowiedziano już kilka tygodni temu. Przewodniczy jej Ivanka Popović z Uniwersytetu w Belgradzie, która podobnymi zadaniami zajmowała się w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, po wojnie na Bałkanach. Przedmiotem działań zespołu ekspertów będzie średnio- i długoterminowa powojenna odbudowa Ukrainy i jej sektora uniwersyteckiego.

To nie jedyna inicjatywa EUA w zakresie pomocy Ukrainie. Organizacja zatwierdziła także instrumenty mające na celu ułatwienie członkostwa tamtejszych uniwersytetów w stowarzyszeniu i ich integrację z uczelniami europejskimi. Zapowiedziano również ​​zniesienie opłat dla wszystkich obecnych i nowych ukraińskich członków w 2022 roku. EUA zachęca także uprawnione ukraińskie instytucje do składania nowych wniosków o członkostwo.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~precz z ukraina 15.09.2022 06:24

    PARANOJA PARODIA nie ma nic do roboty?