Aktualności
Życie akademickie
29 Października
Opublikowano: 2020-10-29

Ruszyła platforma naukowa eDoktorant

„eDoktorant” to ogólnopolski projekt skierowany do doktorantów oraz studentów ostatnich lat wiążących swoją karierę zawodową z pracą naukową. Służyć ma jako narzędzie wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy doktorantami, studentami oraz pasjonatami nauki.

Istotą projektu jest platforma internetowa, w której osoby zainteresowane karierą naukową będą mogły znaleźć  wszystkie niezbędne informacje o konferencjach, konkursach grantowych, szkoleniach oraz stażach naukowych. Serwis umożliwi także wymianę poglądów pomiędzy początkującymi naukowcami. Platforma pozwala na wyszukiwanie osób o konkretnym profilu naukowym, umożliwiając tworzenie interdyscyplinarnych zespołów  badawczych. Przygotowano także „Poradnik Doktoranta”, który ma pomóc wszystkim rozpoczynającym karierę naukową pokonać pierwsze trudności. „To pierwsza w Polsce platforma stworzona przez doktorantów dla doktorantów i studentów ostatnich  lat studiów” – reklamują jej pomysłodawcy i zapowiadają, że funkcjonalności serwisu będą systematycznie rozszerzane.

Zachęcając do założenia konta na portalu www.edoktorant.pl, wyliczają 10 korzyści z tego płynących:

  1. Możliwość nawiązywania relacji z innymi młodymi naukowcami posiadającymi konto na portalu.
  2. Możliwość przedstawienia siebie i swoich dokonań szerszemu gronu.
  3. Udział w zamkniętych certyfikowanych szkoleniach prowadzonych przez specjalistów.
  4. Integracja młodego pokolenia naukowców.
  5. Możliwość otrzymywania newslettera z najbardziej aktualnymi zagadnieniami związanymi z życiem młodego naukowca.
  6. Możliwość promowania konferencji.
  7. Możliwość dodawania grantów.
  8. Możliwość dodawania ofert stażowych.
  9. Możliwość dodawania ogłoszeń.
  10. Bycie członkiem innowacyjnego projektu.

Projekt eDoktorant realizowany jest przez Fundację Scientia Thorunensia w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.

MK

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Adam Sulich 31.10.2020 18:16

    Jako Młody Naukowiec podchodzę do tego projektu bardzo sceptycznie, ponieważ: 1) nie jeste czy profil w tym projekcie zostaje dezaktywowany po obronie doktoratu; 2) istnieją o wiele bardziej sprawne media informujące o konferencjach, konkursach dedykowanych doktorantom z których korzysta młodzież, a strona jest toporna nie intuicyjna; 3) czy nie macie Państwo wrażenia, że mamy już bardzo dużo takich profili i obsługa wszystkich (aktualizacje) nastręczają niesamowitych trudności? Wymienię tylko kilka takich portali, bo pewnie wszystkich nie znam i nie mam tam tez konta, ale spróbujmy: Ile mamy profili, policzmy?
    1. Repozytorium własnej uczleni (ja mam nawet 2)
    2. Researchgate (https://www.researchgate.net/profile/Adam_Sulich)
    3. Web of Science
    4. Publons
    5. Sciprofiles (MDPI)
    6. ORCID
    7. Academia edu
    8. LinkedIn
    9. eDoktorant
    10. Nauka Polska/ Polska Bibliografia Naukowa
    11. Google Scholar