„eDoktorant” to ogólnopolski projekt skierowany do doktorantów oraz studentów ostatnich lat wiążących swoją karierę zawodową z pracą naukową. Służyć ma jako narzędzie wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy doktorantami, studentami oraz pasjonatami nauki.
Istotą projektu jest platforma internetowa, w której osoby zainteresowane karierą naukową będą mogły znaleźć wszystkie niezbędne informacje o konferencjach, konkursach grantowych, szkoleniach oraz stażach naukowych. Serwis umożliwi także wymianę poglądów pomiędzy początkującymi naukowcami. Platforma pozwala na wyszukiwanie osób o konkretnym profilu naukowym, umożliwiając tworzenie interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Przygotowano także „Poradnik Doktoranta”, który ma pomóc wszystkim rozpoczynającym karierę naukową pokonać pierwsze trudności. „To pierwsza w Polsce platforma stworzona przez doktorantów dla doktorantów i studentów ostatnich lat studiów” – reklamują jej pomysłodawcy i zapowiadają, że funkcjonalności serwisu będą systematycznie rozszerzane.
Zachęcając do założenia konta na portalu www.edoktorant.pl, wyliczają 10 korzyści z tego płynących:
Projekt eDoktorant realizowany jest przez Fundację Scientia Thorunensia w ramach konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”.
MK
Jako Młody Naukowiec podchodzę do tego projektu bardzo sceptycznie, ponieważ: 1) nie jeste czy profil w tym projekcie zostaje dezaktywowany po obronie doktoratu; 2) istnieją o wiele bardziej sprawne media informujące o konferencjach, konkursach dedykowanych doktorantom z których korzysta młodzież, a strona jest toporna nie intuicyjna; 3) czy nie macie Państwo wrażenia, że mamy już bardzo dużo takich profili i obsługa wszystkich (aktualizacje) nastręczają niesamowitych trudności? Wymienię tylko kilka takich portali, bo pewnie wszystkich nie znam i nie mam tam tez konta, ale spróbujmy: Ile mamy profili, policzmy?
1. Repozytorium własnej uczleni (ja mam nawet 2)
2. Researchgate (https://www.researchgate.net/profile/Adam_Sulich)
3. Web of Science
4. Publons
5. Sciprofiles (MDPI)
6. ORCID
7. Academia edu
8. LinkedIn
9. eDoktorant
10. Nauka Polska/ Polska Bibliografia Naukowa
11. Google Scholar