Jak poprawnie przygotować wniosek o grant? Jak wygląda ocena wniosków? Jak przygotować plan zarządzania danymi badawczymi? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie Dni NCN, które zaplanowano 11 i 12 maja w Białymstoku.
Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne, którego celem jest zaprezentowanie oferty agencji badaczkom i badaczom na różnych etapach kariery, pracującym w ośrodkach akademickich i naukowych w całym kraju, oraz zachęcenie ich do udziału w konkursach. Impreza odbywa się od 2013 roku i za każdym razem w innej części Polski. Gościła już m.in. w Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Gdańsku, a ostatnio – trzy lata temu – w Łodzi. Ósmą edycję zaplanowano w stolicy Podlasia. Miała się odbyć już w 2020 roku, ale wówczas wszystko pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Co się odwlecze, to nie uciecze – Białystok będzie gospodarzem tegorocznych Dni NCN 11 i 12 maja.
Współorganizatorami wydarzenia są instytucje akademickie i naukowe z Podlasia – Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Instytut Biologii Ssaków PAN z Białowieży. W programie przewidziano spotkanie dyrekcji i Rady NCN ze środowiskiem naukowym regionu i dyskusję na temat oferty grantowej NCN. Wykład otwierający pt. „Recepta na satysfakcję i sukces w nauce” wygłosi prof. Barbara Malinowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, fizjolog i farmakolog, trzykrotna laureatka konkursów NCN.
Ponadto odbędą się prezentacje laureatów grantów. O swoich projektach będą mówić: prof. dr hab. Robert Bucki (UMB), dr hab. Dorota Mozyrska (PB), dr hab. Rafał Kowalczyk (IBS PAN) i prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz (UwB). Nie zabraknie spotkań informacyjnych o konkursach krajowych i międzynarodowych NCN. Jedno z nich dotyczy programu POLONEZ BIS dla zagranicznych naukowców, którzy chcą prowadzić badania w Polsce. Będzie się można na nim dowiedzieć, jakie korzyści przynoszą laureaci konkursu instytucjom ich przyjmującym.
W harmonogramie spotkania widnieje również sześć warsztatów – dla wnioskodawców (w tym prowadzony po angielsku) i pracowników administracji oraz o otwartej nauce i polityce NCN w tym zakresie. Na zajęcia praktyczne obowiązuje wcześniejsza rejestracja, na pozostałe – wstęp jest wolny.
MK, źródło: NCN