Po blisko pół wieku przerwy do lubelskiej Chatki Żaka wraca jeden z najważniejszych festiwali dla młodych twórców – Studencka Wiosna Teatralna. Na wszystkich fanów teatru czekają cztery dni wypełnione spektaklami, warsztatami i spotkaniami ze znamienitymi gośćmi. Początek już w środę 18 maja.
Studencka Wiosna Teatralna to ogólnopolski festiwal teatrów studenckich, który odbywał się w murach Chatki Żaka w latach 1966–1974. Po 48 latach przerwy zostaje wznowiony pod hasłem „BUDOWAĆ MOSTY” jako swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością. Wydarzenie będzie przestrzenią do prezentacji i konfrontacji rozmaitych przejawów współczesnej twórczości teatralnej studentów.
Studencka Wiosna Teatralna udowadnia nam, że teatr studencki jest zjawiskiem ponadczasowym. Studenci potrzebują bowiem przestrzeni, w której mogą wyrazić się artystycznie. Miałam już przyjemność zapoznać się z fragmentami twórczości teatrów, które nas odwiedzą i już teraz mogę zagwarantować doświadczenia na najwyższym artystycznym poziomie. Wierzę, że mosty które wybudujemy podczas tej edycji, będą podstawą do dialogu nie tylko pomiędzy studentami, ale przede wszystkim pomiędzy młodymi a doświadczonymi artystami teatralnymi – przekonuje Izabela Pastuszko, dyrektorka Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie, architektka festiwalu.
Podczas festiwalu wystąpią teatry, które zakwalifikowały się w ramach naboru. Są to: Teatr Politechniki Warszawskiej, BARTER z Chatki Żaka, Teatr ITP, Teatr Chwila, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Teatr Imperialny z Chatki Żaka, Martyna Strychalska (Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury) i Teatr Inaczej.
Program uzupełniają warsztaty teatralne i psychologiczne, konsultacje logopedyczne, spotkania, a także panel dyskusyjny, którym wydarzenie zostanie zainaugurowane. Wśród gości nie zabraknie znamienitych gości, którzy pochylą się nad przeszłością, a także spojrzą w przyszłość teatru studenckiego w Polsce. Będą to m.in.: prof. Rafał Wiśniewski – dyrektor Narodowego Centrum Kultury, dr Jarosław Cymerman – wicedyrektor Instytutu Teatralnego, Redbad Klynstra-Komarnicki – dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy, prof. Leszek Mądzik – Scena Plastyczna KUL, Janusz Opryński – reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, założyciel teatru Provisorium, członkowie Teatru GONG 2, dr hab. Irina Lappo – teatrolożka, slawistka, tłumaczka, etnolingwistka, Tomasz Rodowicz – dyrektor artystyczny Teatru Chorea w Łodzi i Mateusz Grochowski – przewodniczący Parlamentu Studentów RP.
Studencka Wiosna Teatralna rozpocznie się 18 maja i potrwa do 21 maja. Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Na warsztaty obowiązują bezpłatne zapisy. Szczegółowy program na stronie internetowej festiwalu.
MK