Aktualności
Życie akademickie
13 Września
Opublikowano: 2021-09-13

Trzej nobliści gośćmi Zjazdu Polskiego Towarzystwa Astronomicznego

Na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczął się 40 Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wśród prelegentów znajduje się m.in. trzech laureatów Nagrody Nobla.

Zjazdy PTA to największe polskie konferencje o astronomii i badaniach kosmosu. W tym roku Zjazd zorganizowano po raz 40 i pierwszy – w formie wirtualnej. Gospodarzem jest Uniwersytet Szczeciński. Potrwa do 17 września.

Wydarzenie zostało podzielone na siedem sesji tematycznych, które pokazują różnorodność tematyki badawczej podejmowanej przez polskich astronomów pracujących w krajowych i zagranicznych ośrodkach badawczych oraz naukowców zagranicznych pracujących w polskich instytutach. Tematy obejmują Słońce i heliosferę, układy planetarne i życie, gwiazdy, gromady gwiazdowe i materię międzygwiazdową, obiekty zwarte (np. czarne dziury, gwiazdy neutronowe), galaktyki spokojne i aktywne oraz materię międzygalaktyczną, kosmologię i strukturę Wszechświata, a także historię astronomii, edukację i popularyzację.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof Górski z NASA Jet Propulsion Laboratory. Dotyczył misji satelitarnej Gamow, planowanej w ramach programu NASA 2021 MIDEX. W projekcie tym może brać udział również Polska.

Wśród zaproszonych wykładowców jest trójka laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia związane z astronomią. Są to: prof. Reinhard Genzel – laureat Nagrody Nobla w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki, prof. Barry C. Barish – laureat Nagrody Nobla w 2017 roku za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych, a także prof. Didier Queloz – laureat Nagrody Nobla w 2019 roku za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego.

Zjazd PTA odbywa się pod patronatem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorza Wrochny, marszałka województwa zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka oraz rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemara Tarczyńskiego.

Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Uniwersytet Szczeciński. Więcej na stronie internetowej: https://www.pta.edu.pl/zjazd40.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)