Na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczął się 40 Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Wśród prelegentów znajduje się m.in. trzech laureatów Nagrody Nobla.
Zjazdy PTA to największe polskie konferencje o astronomii i badaniach kosmosu. W tym roku Zjazd zorganizowano po raz 40 i pierwszy – w formie wirtualnej. Gospodarzem jest Uniwersytet Szczeciński. Potrwa do 17 września.
Wydarzenie zostało podzielone na siedem sesji tematycznych, które pokazują różnorodność tematyki badawczej podejmowanej przez polskich astronomów pracujących w krajowych i zagranicznych ośrodkach badawczych oraz naukowców zagranicznych pracujących w polskich instytutach. Tematy obejmują Słońce i heliosferę, układy planetarne i życie, gwiazdy, gromady gwiazdowe i materię międzygwiazdową, obiekty zwarte (np. czarne dziury, gwiazdy neutronowe), galaktyki spokojne i aktywne oraz materię międzygalaktyczną, kosmologię i strukturę Wszechświata, a także historię astronomii, edukację i popularyzację.
Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Krzysztof Górski z NASA Jet Propulsion Laboratory. Dotyczył misji satelitarnej Gamow, planowanej w ramach programu NASA 2021 MIDEX. W projekcie tym może brać udział również Polska.
Wśród zaproszonych wykładowców jest trójka laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycia związane z astronomią. Są to: prof. Reinhard Genzel – laureat Nagrody Nobla w 2020 roku za odkrycie supermasywnego zwartego obiektu w centrum naszej galaktyki, prof. Barry C. Barish – laureat Nagrody Nobla w 2017 roku za decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych, a także prof. Didier Queloz – laureat Nagrody Nobla w 2019 roku za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy typu słonecznego.
Zjazd PTA odbywa się pod patronatem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorza Wrochny, marszałka województwa zachodniopomorskiego – Olgierda Geblewicza, prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka oraz rektora Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Waldemara Tarczyńskiego.
Organizatorami konferencji są Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Uniwersytet Szczeciński. Więcej na stronie internetowej: https://www.pta.edu.pl/zjazd40.
MK