Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) obchodzony jest od 1996 roku. Dwa lata później pierwsze wydarzenia odbyły się także w Polsce. W ramach akcji, organizowanej tym razem online, w dniach od 15 do 21 marca zaplanowano wiele ciekawych spotkań, wykładów, warsztatów i dyskusji, które mają na celu popularyzację wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz o ich związku z różnymi obszarami naszego życia. Do udziału w nich zaproszono wybitnych specjalistów z szeroko rozumianej neuronauki. Prezentujemy najciekawsze naszym zdaniem propozycje tegorocznej edycji.
Uniwersytet w Białymstoku
Organizatorami są: Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Koło Naukowe Kognitywistów UwB. Aby dołączyć do spotkań trzeba zgłosić się mailowo – szczegóły na stronie białostockiej kognitywistyki.
Uniwersytet Śląski
Organizatorem jest Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2824996007768935.
Tydzień Mózgu w Poznaniu
Organizatorami są: Oddział PAN w Poznaniu, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN i Instytut Genetyki Człowieka PAN. Wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo na kanale YouTube.
Tydzień Mózgu w Krakowie
Organizatorami są: Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie, Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika i Uniwersytet Jagielloński. Linki do wykładów będą zamieszczone na oficjalnej stronie.
Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN
Organizatorami są: Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN i Fundacja Nenckiego. Wykłady odbywać się będą online na platformie Zoom. Linki do wykładów będą dostępne na oficjalnej stronie.
Tydzień Mózgu w Toruniu i Bydgoszczy
Organizatorami są: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Wykłady będą transmitowane na żywo na kanale YouTube.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Organizatorami są: Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów, Studenckie Koło Naukowe Psychologii „Adesse” oraz Studenckie Koło Naukowe Kognitywistów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
MK, źródło: UwB, PAN, UMK, UŚ, UMCS