Aktualności
Życie akademickie
31 Października
Fot. DFG/Bildschön, Peter Lorenz
Opublikowano: 2022-10-31

W Berlinie odbyło się Polsko-Niemieckie Spotkanie Naukowe

„Research under pressure – How research institutions and funding organisations react on crises” – pod takim hasłem przebiegało Polsko-Niemieckie Spotkanie Naukowe, w którym wzięli udział przedstawiciele 17 instytucji naukowych i finansujących naukę oraz ambasad z obu krajów.

Aktualne światowe kryzysy i ich wpływ na naukę i badania w Niemczech i Polsce oraz możliwe strategie radzenia sobie z nimi były głównymi tematami Polsko-Niemieckiego Spotkania Naukowego, które w dniach 27–28 października odbyło się w Berlinie. Wzięli w nim udział przedstawiciele m.in. Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Nauk, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, a także ambasady RP w Berlinie i ambasady Niemiec w Warszawie. Uczestnicy podkreślili ogromne znaczenie współpracy dwustronnej, zwłaszcza w obliczu kryzysu klimatycznego, pandemii i wojny w Ukrainie.

Żadnego z globalnych problemów nie da rozwiązać w pojedynkę, niezbędna jest współpraca naukowców i decydentów z różnych krajów. Współpraca między polskimi i niemieckimi instytucjami to też wielka szansa dla polskiej nauki, otwierająca wiele drzwi. Dla mnie osobiście, jako osoby, która z jednej strony przez pewien czas pracowała naukowo w Niemczech, w tym w dwóch instytutach Maxa Plancka, a z drugiej – kieruje polską agencją grantową, współpraca naukowa to również inwestycja w przyszłość, w zbliżenie pomiędzy oboma krajami – zaznaczył prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

Do stolicy Niemiec na zaproszenie Deutsche Forschungsgemeinschaft przyjechało ponad 50 reprezentantów środowiska naukowego, w tym m.in. Niemieckiej Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, Niemiecko-Ukraińskiego Towarzystwa Akademickiego, Fundacji Alexandra von Humboldta, Westfälische Wilhelms-Universität Münster, Freie Universität Berlin, Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki i Towarzystwa Maxa Plancka. Spotkanie rozpoczęło się od wykładów i panelu dyskusyjnego. W drugim dniu skupiono się na doświadczeniach, perspektywach i sposobach radzenia sobie poszczególnych instytucji i organizacji z obecnymi kryzysami. Szczególnie intensywnie omawiano działania polskich i niemieckich instytucji na rzecz Ukrainy. Sytuacja w tym kraju jeszcze bardziej uwidoczniła możliwości radzenia sobie z kryzysami, jakie tkwią we współpracy transgranicznej.

Nasze bliskie polsko-niemieckie relacje opierają się na wspólnym podejściu do spraw nauki oraz przekonaniu, że wspieranie nauki i badań jest istotne dla przyszłości i dobrobytu naszych krajów. Również z tego powodu organizujemy Polsko-Niemieckie Spotkanie Naukowe, podczas którego spotykamy się nie tylko jako naukowcy, ale również jako obywatelki i obywatele zjednoczonej Europy. I dlatego również z całą stanowczością potępiamy rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. W porozumieniu z naszymi polskimi organizacjami partnerskimi będziemy nadal wspierać prześladowanych ukraińskich i rosyjskich badaczy oraz w ścisłej współpracy ze sobą, przede wszystkim, wspierać odbudowę ukraińskiego systemu nauki – zapowiedziała Katja Becker, prezeska DFG.

Była to trzecia odsłona dwustronnego spotkania. Poprzednie miały miejsce w Monachium w 2017 roku i w Krakowie w 2019 roku.

Niemieccy i polscy naukowcy blisko i owocnie współpracują ze sobą od dekad. Wierzymy, że współpraca organizacji wspierających naukę ma taki sam potencjał. W obliczu dzisiejszych kryzysów musimy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać wzajemne zaufanie. Nasze wspólne działania mają również pozytywny wpływ na środowiska naukowe w krajach sąsiednich. Obecnie naszej pomocnej dłoni potrzebuje Ukraina – stwierdził Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Deutsche Forschungsgemeinschaft oraz Narodowe Centrum Nauki i Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Z uwagi na znaczenie stosunków polsko-niemieckich zapowiedziano, że inicjatywa będzie kontynuowana także w kolejnych latach.

źródło: NCN

Dyskusja (0 komentarzy)