Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających otwarto na Politechnice Morskiej w Szczecinie. To jeden z najnowocześniejszy ośrodków tego typu w Europie.
Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest największą od lat inwestycją akademicką na Pomorzu Zachodnim. Ma na celu rozwój istniejącej bazy badawczej Politechniki Morskiej w Szczecinie poprzez utworzenie nowoczesnego centrum naukowo-badawczego, odpowiadającego współczesnym światowym standardom prowadzenia badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych w obszarze szeroko rozumianej gospodarki morskiej. Znajdujące się na terenie Centrum ultranowoczesne laboratoria ze stałym dostępem do akwenu stanowią zaplecze naukowo-badawcze dla Politechniki, której pracownicy rozwijają i testują innowacyjne rozwiązania technologiczne.
CEOP to 11 specjalistycznych laboratoriów, w których naukowcy prowadzą badania oraz projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Automatyzacja i żegluga autonomiczna, technologie nawigacyjne i techniki satelitarne, pozycjonowanie obiektów w ruchu – na powierzchni wody lub w głębi, opracowywanie nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, pomiary hydro- i kartograficzne, wreszcie kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze – takie tematy podejmują naukowcy w Centrum, realizując projekty naukowe, a w nadchodzącym czasie – również prace komercyjne. Mają do dyspozycji m.in. autorskie wielkoskalowe modele redukcyjne statków, dzięki którym będą mogli pracować nad efektywnymi i skutecznymi rozwiązaniami dla żeglugi autonomicznej i nie tylko.
Taki model ma ster, śrubę, wyposażenie, które sprawiają, że na wodzie zachowuje się jak jego pierwowzór – tłumaczy dr hab. Wojciech Ślączka, rektor PMS.
Modele – masowca mv „TATRY” (PŻM) w skali 1:40 i kontenerowca Tripple E „MAJESTIC” MAERSK, 18 340 TEU w skali 1:70 – służą automatyzacji statków autonomicznych w zakresie zdalnego sterowania, analizie ryzyka eksploatacji statków autonomicznych, budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi, opracowaniu technologii do komunikacji pomiędzy centrum obsługi na lądzie a pokładem statku bezzałogowego.
Z udostępnionej właśnie bazy naukowej korzystać będą też mogli studenci studiów inżynierskich i magisterskich, tworzący unikatowe i nowatorskie prace dyplomowe. Nowa inwestycja Politechniki Morskiej w Szczecinie pochłonęła blisko 30 mln zł.
MK, źródło: PMS