W jaki sposób wirusy RNA przejmują kontrolę nad komórkami gospodarza, jak się replikują i neutralizują system odpornościowy? Odpowiedzi na te pytania poszukają naukowcy z nowego Laboratorium Wirusów RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Laboratorium pod kierownictwem dr. Stefana Bressona wzmocni jeden z kluczowych obszarów badawczych w MIBMiK, jakim są badania nad RNA. Grupa skupi się na mechanizmach, za pomocą których wirusy RNA przeprogramowują komórki gospodarza. Analiza elementów wirusów oraz ich interakcji z białkami zainfekowanego organizmu pozwoli na identyfikację potencjalnych celów dla terapii przeciwwirusowych. Drugi obszar badań obejmie zależności między replikacją wirusową a komórkowymi szlakami degradacji RNA. Pozwoli to rozpoznać strategie, jakie wirusy wykorzystują do unikania mechanizmów obronnych gospodarza.
Infekcja wirusowa napędza nieustanny wyścig zbrojeń między wirusem a gospodarzem. Wirusy rozwijają metody wykorzystywania szlaków komórkowych, podczas gdy organizm gospodarza przeciwdziała im, opracowując nowe mechanizmy obronne – tłumaczy dr Stefan Bresson. – Pomimo swojej prostoty, wirusy RNA wykształciły złożone strategie wykorzystywania procesów komórkowych, co czyni je kluczowym przedmiotem badań – dodaje.
Jak wyjaśnia, po wniknięciu do odpowiedniej komórki gospodarza, wirus przejmuje maszynerię produkcji białek komórkowych i wykorzystuje ją do syntezy własnych białek. Jednocześnie hamuje produkcję białek komórkowych, aby uniemożliwić gospodarzowi uruchomienie mechanizmów obronnych.
Analizując, w jaki sposób wirusy manipulują zasobami i mechanizmami komórkowymi, możemy zidentyfikować potencjalne słabe punkty w ich cyklu replikacyjnym. Moje laboratorium zastosuje te ustalenia w modelowych układach badawczych, takich jak pikornawirusy i koronawirusy, przyczyniając się do opracowania nowych strategii terapeutycznych – deklaruje dr Stefan Bresson, kierownik Laboratorium Wirusów RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Lider nowego zespołu w MIBMiK jest biologiem molekularnym specjalizującym się w badaniach nad RNA. W 2015 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie chemii biologicznej w Southwestern Medical Center Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas. Od tamtej pory pracował jako post-doc na Uniwersytecie w Edynburgu.
źródło: MIBMiK