Należący do Sieci Łukasiewicz Instytut Techniki i Aparatury Medycznej wyprodukował już 100 urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. W piątek pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne.
Aparat Ventil opracował zespół naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. M. Nałęcza PAN kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Wynalazek ten pomoże w zwiększeniu liczby pacjentów, którzy będą mogli skorzystać z dostępnych w Polsce respiratorów. Może mieć to szczególne znaczenie w leczeniu chorych na COVID-19. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na wyprodukowanie pierwszych stu urządzeń resort przeznaczył 5 mln zł.
– Dziękuję naukowcom Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN oraz Łukasiewicz-ITAM za doskonałą współpracę, której owocem jest szybkie udostępnienie urządzenia Ventil do testów klinicznych. Wiele działań podejmowanych w Łukasiewiczu na rzecz walki z SARS-CoV-2 jest odpowiedzią środowiska naukowego na zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. To Tarcza Naukowa, która wspiera nas wszystkich w walce ze skutkami tej globalnej epidemii – powiedział Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
– Ministerstwo złożyło do IBIB PAN zamówienie na kolejne 100 sztuk aparatów Ventil do badań klinicznych. Będziemy je oczywiście wytwarzać. Dalsza produkcja zależeć będzie od zamówień, przy czym wprowadzanie ich na rynek poza badaniami klinicznymi może rozpocząć się po uzyskaniu certyfikatu, które – jak szacujemy – może mieć miejsce na początku maja – przyznaje Janusz Wróbel, dyrektor Łukasiewicz-ITAM.
Pierwsza partia kilkunastu sztuk urządzenia zostanie skierowana do ośrodków medycznych na testy kliniczne w piątek 10 kwietnia. Pozostałe aparaty zostaną rozesłane do kolejnych placówek medycznych po Świętach Wielkanocnych.
źródło: Łukasiewicz