Aktualności
Instytuty naukowe
24 Marca
Ventil. Źródło: oddechzycia.pl
Opublikowano: 2020-03-24

Jeden respirator dla dwóch pacjentów

Ventil to urządzenie, które powstało w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Podłącza się je do respiratora i z wentylacji może korzystać jednocześnie dwóch pacjentów.

Urządzenie Ventil zaprojektował zespół kierowany przez prof. Marka Darowskiego. Aparat przeszedł pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, przeprowadzone w warunkach oddziału intensywnej terapii.

W związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 rusza produkcja sprzętu. Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN współpracuje z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej, która ma wyprodukować aparaty Ventil. Pierwsze 100 sztuk ma powstać w ciągu trzech tygodniu. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Ventil może działać na dwa sposoby. W pierwszym z nich, co istotne zwłaszcza przy pandemii koronawirusa, z urządzenia może korzystać dwóch pacjentów jednocześnie. W drugim przypadku jeden pacjent korzysta z niezależnej wentylacji każdego z płuc.

Projekt finansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

JK

(Źródło: IBIB PAN)

Dyskusja (0 komentarzy)