Pomniki uczonych polskich (99)

Popiersie Kopernika w Krasnymstawie

Krasnystaw to 20-tysięczne miasto powiatowe na trasie z Lublina do Zamościa, znane z cukrowni, zakładów mleczarskich produkujących smaczne jogurty i sery oraz corocznego festiwalu piwnego pod nazwą „Chmielaki”. Prawa miejskie otrzymał Krasnystaw w roku 1394, ale gród istniał tu od XI wieku. Nad Wieprzem stał średniowieczny zamek, spalony przez Rosjan w powstaniu kościuszkowskim. Dziś pozostała z niego tylko fosa i resztki fundamentów.

W roku 1973 obchodzono 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Powstało wtedy w wielu polskich miastach, a także za granicą, mnóstwo realizacji pomnikowych upamiętniających postać astronoma. W Krasnymstawie przy ul. Szkolnej, obok domu państwa Ciechanów, stoi w ogrodzie popiersie Kopernika, wykonane w ceramice (odlew) przez Józefa Ciechana w roku 1974.

Józef Ciechan (1908-89), artysta rzeźbiarz, absolwent Państwowej Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem i Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, był uczniem X. Dunikowskiego i S. Horno-Popławskiego. Miał pracownię rzeźbiarską w rodzinnej Siennicy Różanej, potem w Krasnymstawie. Wykonał szereg rzeźb pomnikowych, nagrobkowych, ołtarzy i prac konserwatorskich na Lubelszczyźnie. Był w zespole X. Dunikowskiego realizującym pomnik Czynu Powstańczego na Górze św. Anny. Największą realizacją Józefa Ciechana był granitowy pomnik Żołnierzom, partyzantom, więźniom poległym w latach 1939-45 odsłonięty w Krasnymstawie (1968).

(fig)