Aktualności
Kadry
28 Czerwca
Źródło: IF PAN
Opublikowano: 2023-06-28

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak na czele ICRS

Prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk została wybrana na stanowisko prezydenta Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Kannabinoidami. Funkcję będzie sprawować w 2025 roku, a do tego czasu pozostanie prezydentem-elektem.

Wybory odbyły się podczas dorocznego Sympozjum International Cannabinoid Research Society w Toronto. Wyłaniano w nich władze organizacji na rok 2025 – w przyszłym funkcję prezydenta sprawować będzie prof. Ziva Cooper, szefowa UCLA Center for Cannabis and Cannabinoids. Jej następczynią została wybrana prof. Katarzyna Starowicz-Bubak, neurofarmakolożka z Zakładu Neurochemii w Instytucie Farmakologii PAN. Specjalizuje się w strategiach leczenia bólu przewlekłego, zwłaszcza w podnoszeniu skuteczności leczenia bólu neuropatycznego oraz bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów, przez ukierunkowanie terapii na endogenny układ kanabinoidowy.

Podczas ostatniego Środkowoeuropejskiego Kongresu Biomedycznego, który na przełomie maja i czerwca odbywał się w Krakowie, zwracała uwagę, że pomimo szerokiej gamy leków, efekty leczenia depresji nie zawsze są takie, jakich oczekiwaliby medycy. Dlatego, jak sugerowała, należy pomyśleć o lekach na bazie niektórych substancji psychodelicznych.

Obecnie depresja dotyka dwukrotnie więcej pacjentów niż w czasach przed SARS-CoV-2. Co gorsze, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend się odwróci. Warto podkreślić fakt, że pomimo szerokiej gamy leków efekty leczenia depresji nie zawsze są takie, jakich oczekiwaliby lekarze. Niestety nawet połączenie farmakoterapii i terapii nie jest do końca skuteczne. Stąd skierowanie uwagi na psychodeliki, a więc leki zawierające substancję psychodeliczną – psylocybinę (substancję czynną w grzybach psychodelicznych) i MDMA (3,4-metylenodioksy-metamfetamina, znana również jako ecstasy) – mówiła nam tuż przed Kongresem.

W 2016 roku za określenie roli układu endokanabinoidowego w rozwoju i terapii bólu przewlekłego oraz opracowanie nowego podejścia farmakologicznego w leczeniu bólu związanego z osteoartozą otrzymała Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk o życiu. W 2012 roku była stypendystką programu L’Oreal Polska dla Kobiet i Nauki, a w 2005 roku – programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W 2011 roku została laureatką programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W marcu tego roku weszła w skład Rady Programowej przy Stacji Naukowej PAN w Rzymie. Wcześniej zasiadała także w Radzie NAWA.

International Cannabinoid Research Society (ICRS) zajmuje się badaniami naukowymi dotyczącymi kannabinoidów. To jedno z nielicznych światowych stowarzyszeń związanych z konopiami indyjskimi i kannabinoidami. Zostało założone w 1992 roku. Obecnie skupia ponad 650 członków. Ma swoją siedzibę w Karolinie Północnej (USA).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)