Aktualności
Konkursy
09 Grudnia
Opublikowano: 2021-12-09

Dobiega końca pierwszy nabór w programie POLONEZ BIS

Jeszcze tylko do 15 grudnia trwa nabór wniosków w programie POLONEZ BIS. Umożliwi on 120 naukowcom z zagranicy prowadzenie badań w Polsce.

POLONEZ BIS to wszechstronny program, integrujący badania, staże w instytucjach pozaakademickich oraz szkolenia rozwijające kompetencje miękkie. W trzech naborach (pierwszy trwa do 15 grudnia) zrekrutowanych zostanie 120 doświadczonych zagranicznych naukowców, którzy na 24 miesiące przeprowadzą się do Polski, aby prowadzić swoje badania w jednostkach publicznych i prywatnych. Program uzupełni cykl atrakcyjnych szkoleń oraz współpraca ze start-upami i organizacjami pozarządowymi. Naukowcy zakwalifikowani w konkursie mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia – wynagrodzenie w wysokości ponad 65 tys. euro rocznie i grant badawczy do 100 tys. euro.

Zachęcamy wszystkich naukowców, którzy mają doskonały pomysł, by wzięli udział w konkursie i zrealizowali swoje badania w Polsce. To szansa na rozwój zawodowy, niezależność finansową i stworzenie własnego zespołu – mówi Jolanta Palowska z Działu Współpracy Międzynarodowej Narodowego Centrum Nauki, które koordynuje realizację programu.

Wnioski w programie POLONEZ BIS mogą składać naukowcy, którzy mają doktorat lub przynajmniej czteroletnie pełnoetatowe doświadczenie badawcze i w ciągu trzech lat przed dniem ogłoszenia konkursu przynajmniej dwa lata mieszkali i pracowali poza Polską. Wybór tematu i dyscypliny naukowej należy do kandydatów, którzy złożą zgłoszenia wspólnie z instytucjami przyjmującymi w Polsce – swoimi przyszłymi pracodawcami.

Narodowe Centrum Nauki opublikowało przewodnik dla wnioskodawców, zawierający między innymi szczegółowy opis programu POLONEZ BIS, informacje o składaniu aplikacji i wymaganych dokumentach. Dla uczonych i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie powstała także specjalna wyszukiwarka – POLONEZ BIS Partner Search Tool, która ułatwi im nawiązanie bezpośredniego kontaktu. Profile mogą w niej założyć naukowcy chcący przyjechać do Polski, potencjalne instytucje przyjmujące oraz instytucje zainteresowane zaproszeniem naukowców na krótkie staże. Zarejestrowani użytkownicy wypełniają następnie ankietę, która będzie widoczna w otwartej części bazy.

Nabór wniosków w pierwszej edycji POLONEZ BIS trwa do 15 grudnia. Dwie kolejne edycje odbędą się w przyszłym roku. Więcej szczegółów na stronie internetowej poświęconej programowi.

POLONEZ BIS jest kontynuacją programu POLONEZ, w ramach którego przyjechało do Polski 109 wybitnych naukowców z 28 krajów. Konkurs jest współfinansowany przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki z grantu Marie Skłodowska-Curie COFUND. Podobny grant realizuje także Polska Akademia Nauk, przyznając naukowcom z zagranicy stypendia w programie PASIFIC.

Anna Korzekwa-Józefowicz, MK

Warunki konkursu POLONEZ BIS

Dyskusja (0 komentarzy)