Aktualności
Nagrody
19 Kwietnia
Dr hab. Piotr Siuda, fot. Robert Sawicki
Opublikowano: 2024-04-19

Naukowcy z CM UMK i UKW laureatami Nagrody Naukowej Prezydenta Bydgoszczy

Dr hab. Piotr Siuda z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i dr hab. Maciej W. Socha z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostali laureatami Nagrody Naukowej Prezydenta Bydgoszczy.

Prezydent Bydgoszczy przyznaje Nagrodę Naukową za wybitne osiągnięcia naukowe, które znalazły swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie dwóch lat poprzedzających jej przyznanie. Mogą ją otrzymać osoby związane z bydgoskim środowiskiem naukowym bądź za dzieło związane z miastem leżącym nad Brdą. Wręczana jest w dwóch kategoriach. W tym roku miało to miejsce podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 678 rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy.

Laureatem w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i sztuki został dr hab. Piotr Siuda (na fot.) z Wydziału Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie zajmuje się społecznymi aspektami internetu, groznawstwem, e-sportem, metodami badań społecznych oraz naukometrią. Jest autorem 110 publikacji naukowych, w tym 12 monografii. Tylko w latach 2022–2023 opublikował 13 prac, które zdobyły łącznie 1224 punkty. Obecnie realizuje wart 1 mln zł grant finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 22. Uważni czytelnicy znają go też z łamów „Forum Akademickiego”, gdzie w ub.r. opublikował tekst Recenzenckie patologie.

Z kolei w dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu nagroda trafiła w ręce dr. hab. n. med. i n. o zdr. Macieja W. Sochy z Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, perinatologii. Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. W orbicie jego zainteresowań naukowych są: położnictwo i perinatologia, ginekologia operacyjna, onkologiczna i uroginekologia, rozrodczość i endokrynologia płodności, andrologia kliniczna i niepłodność męska, seksuologia, psychoseksuologia i patologia współżycia.

Prezydent Bydgoszczy przyznał także stypendium dla wybitnych młodych naukowców (mgr Natalia Wiktorczyk-Kapischke – Collegium Medicum UMK, dr Katarzyna Maria Figat – Akademia Muzyczna) oraz stypendium dla wyróżniających się studentów (lek. Klaudyna Grzelakowska – Collegium Medicum UMK, inż. Patryk Leda – Politechnika Bydgoska).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)