Aktualności
16 Kwietnia
Zespół prof. J. Pawłat z mobilnym reaktorem plazmowym, Źródło: PL
Opublikowano: 2019-04-16

Medale lubelskich inżynierów na wystawie w Genewie

Dwa medale – złoty i srebrny – zdobyli inżynierowie z Politechniki Lubelskiej na 46. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków „Geneva Inventions”, która odbyła się w Szwajcarii.

Najcenniejszy laur przyznano mechanizmowi regulacyjnemu cylindra nastawnego wytłaczarki jednoślimakowej. To rozwiązanie naukowców z Polski i Portugalii opracowane w ramach projektu Newex. Wytłaczarki ślimakowe znajdują zastosowanie w przetwórstwie materiałów polimerowych, żywności i związków farmaceutycznych. Częstym problemem w takich urządzeniach są wahania przepływu materiału spowodowane nieregularnym jego transportowaniem w układzie uplastyczniającym. Materiały te zawierają wiele składników dodatkowych, które pogarszają właściwości przetwórcze i utrudniają przetwórstwo w klasycznych wytłaczarkach. Zasilanie wytłaczarek takim materiałem staje się niestabilne i nieefektywne.

– Nasz wynalazek umożliwia regulację długości rowków w cylindrze wytłaczarki w czasie trwania procesu wytłaczania, co wpływa na wydajność procesu i poziom ciśnienia wytłaczanego materiału. Zwiększenie długości rowków zmienia warunki pobierania materiału oraz powoduje wzrost wydajności i ciśnienia materiału. Efektem jest ustabilizowanie się przepływu. Dodatkowo, możliwość uzyskania cylindra bez rowków w początkowej fazie wytłaczania, zmniejsza opór przepływu tworzywa, co pozwala na zastosowanie silnika napędowego ślimaka o mniejszej mocy. Kolejna zaleta to możliwość usuwania zalegającego w rowkach materiału – podsumowuje prof. Janusz Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego PL.

Srebrnym medalem nagrodzono z kolei mobilne urządzenie do plazmowania na potrzeby rolnictwa i przemysłu spożywczego, autorstwa młodych naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Joanny Pawłat.

– Obróbka plazmą posiada wiele zalet. Jest skuteczna i efektywna, zaś w porównaniu z metodami tradycyjnymi cechuje się niską toksycznością. Jest to ważne szczególnie w gospodarstwach ogrodniczych i sadowniczych, które chcą uzyskać certyfikaty upraw ekologicznych, a posiadają ograniczone możliwości lub całkowity zakaz stosowania środków chemicznych – wyjaśnia prof. Pawłat, kierownik Zakładu Technologii Plazmowych i Energii Odnawialnej na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki PL.

Wynalazek zmniejsza ilość patogennych mikroorganizmów: bakterii i grzybów, pozwala na zachowanie wymiany gazowej w tkankach, wpływa pozytywnie na tworzenie kallusa, wspomagając tym samym gojenie ran oraz ukorzenianie pędów oraz wydłuża przydatność do spożycia świeżych soków niepasteryzowanych. Działanie plazmą ma działanie stymulujące na organizm roślinny i przyśpiesza kiełkowanie nasion.

Zespół prof. Pawłat, w skład którego wchodzą mgr inż. Michał Kwiatkowski i mgr inż. Piotr Terebun, otrzymał wyróżnienie w Genewie już po raz drugi. Poprzednio, w 2016 roku, nagrodzono srebrem ich dyszę plazmową.

Iwona Czajkowska-Deneka

 

Dyskusja (0 komentarzy)