Aktualności
Szkoły wyższe
29 Czerwca
Opublikowano: 2024-06-29

Aż dziewięć nowych polskich Uniwersytetów Europejskich!

Dziewięć kolejnych polskich uczelni, w tym trzy niepubliczne, dołączyło do grona Uniwersytetów Europejskich. Drugim, po Politechnice Poznańskiej, polskim liderem międzynarodowego sojuszu została Akademia Leona Koźmińskiego. Wszystkie konsorcja otrzymają w ramach programu Erasmus+ około 14,4 mln euro na cztery lata.

Uniwersytety Europejskie to ponadnarodowe alianse instytucji szkolnictwa wyższego. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia, promocja europejskich wartości oraz wzmacnianie europejskiej tożsamości. Ich powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Sama idea to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w 2017 roku zaproponował utworzenie sieci uniwersytetów ze wspólnymi programami studiów, dyplomami i prowadzących zaawansowane badania naukowe. Pomysł ten Komisja Europejska zaproponowała przywódcom UE przed szczytem w Göteborgu w listopadzie 2017 roku. Pilotażowy nabór ogłoszono rok później.

W piątek, 28 czerwca, rozstrzygnięto piąty już konkurs, w wyniku którego wyłoniono 14 nowych konsorcjów. Każde otrzyma na realizację założonych celów ok. 14,4 mln euro na cztery lata. Dołączą do wybranych w poprzednich edycjach 50 sojuszyWśród tegorocznych beneficjentów znalazło się 9 polskich uczelni, w tym 3 niepubliczne:

  • Gdański Uniwersytet Medyczny (konsorcjum ACE2EU – Applied, Connected, Entrepreneurial and Engaged – European University);
  • Politechnika Białostocka (Across – European University for Cross-Border Knowledge Sharing);
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (BAUHAUS4EU – A European University for Resilient, Sustainable, Inclusive and Beautiful Regions);
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (CHALLENGE.EU – Cultivating Holistic SustAinable CoLLaborations: ENGaging Excellence in European Universities);
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (EUNICoast – The European University of Islands, Ports and Coastal Territories);
  • Akademia Leona Koźmińskiego (lider sojuszu EUonAIR – European University on AI in Curricula, Smart UniverCity and (Return)Mobility, do którego należy także Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych);
  • Politechnika Opolska (KreativEU – Knowledge and Creativity European University);
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie (SUNRISE – Smaller (strategic) Universities Network for Regional Innovative and Sustainable Evolution).

Tym samym do 33 powiększyło się grono „polskich” Uniwersytetów Europejskich. W pierwszym konkursie w 2019 r. status taki uzyskały: Uniwersytet Jagielloński (UNA Europa), Uniwersytet Warszawski (4EU+), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (EPICUR), Uniwersytet Opolski (FORTHEM), Uniwersytet Gdański (SEA EU 2.0) i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (YUFE).

Dołączyły do nich później: Uniwersytet Wrocławski (Arqus), Szkoła Główna Handlowa (CIVICA), Politechnika Łódzka (ECIU), Politechnika Wrocławska (Unite!), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica (UNIVERSEH), Politechnika Śląska (EURECA-PRO), Uniwersytet Śląski (T4E), Politechnika Warszawska (ENHANCE), Politechnika Poznańska (lider sojuszu EUNICE), Uniwersytet Łódzki (UNIC), Politechnika Gdańska (również ENHANCE), Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (ATHENA), Politechnika Koszalińska (EU4DUAL), Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (EU GREEN), Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (UNIgreen), Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie (COLOURS), Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki (STARS EU), Uniwersytet SWPS (ERUA).

W sumie pod szyldem Uniwersytetów Europejskich działać będą 64 konsorcja skupiające 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów, w tym wszystkich państw członkowskich UE oraz Islandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji, a także Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry.

Europejska strategia na rzecz uniwersytetów, zaprezentowana przed dwoma laty, zakładała, że ​​do połowy 2024 roku wsparcie otrzyma co najmniej 60 konsorcjów obejmujących ponad 500 instytucji szkolnictwa wyższego. Na ten cel przewidziano w bieżącej perspektywie finansowej (2021–2027) rekordową kwotę 1,1 mld euro w ramach programu Erasmus+.

Mariusz Karwowski

Dzięki udziałowi w Uniwersytetach Europejskich uczelnie mogą działać lepiej niż dotychczas

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Mak 01.07.2024 08:17

    "powstanie ma na celu zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego" Zwiększenie mobilności? Po co? Od mobilności zależą odkrycia? Raczej.podejrzewam, że mobilność będzie w jedną stronę przede wszystkim i wysysać będzie kadrę i studentów ze słabszych jednostek, zwłaszcza jjak cały eksperyment się kiedyś zakończy.

  • ~Jan W. 30.06.2024 10:13

    I na co to? Tożsamość i wartości europejskie. A konkretnie? Pieniądze chyba, bo też jest straszak, że jak kogoś w rakich aliansach nie ma to szanse na granty europejskie maleją.
    No a w EU grantach można po 3-7 tys. zl na miesiąc dodatku dostać i to na kilka + osób. W NCN to koszty aparatury i niezbędnych badań.
    Czyli w kierunku nauki finansowanej z UE (pośrednio z naszych podatków) zamiast nauki finansowanej ze źródeł krajowych (bezpośrednio z naszych podatków).

    Z tego co wiem na naszej uczelni trzeba dokładać do biznesu, a na spotkania konsorcjum jeździ się z funduszy Erasmus plus dla wykładowców. I z wewnetrznego funduszu stypendialnego.
    To wszystko nienajlepiej wygląda, ale wielka akcja konsorcjalna trwa. I się jest czym chwalić. Czyli odnosimy sukcesy w Europie, chociaż o konsorcjantach pierwszy raz się dowiadujemy, że istnieje taki HEI gdy ogłasza się konsorcjum.
    Najważniejszy jest miernik liczby konsorcjów.
    Hej.