Aktualności
Szkoły wyższe
18 Maja
Źródło: PCz
Opublikowano: 2020-05-18

Na Politechnice Częstochowskiej bez zmian na fotelu rektora

Prof. Norbert Sczygiol, urzędujący rektor Politechniki Częstochowskiej, został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybory w PCz odbyły się w piątek 15 maja. Przeprowadzono je w trybie zdalnym, za pomocą platformy e-learningowej, z której uczelnia korzysta obecnie w trakcie realizacji zajęć i wykładów. Kolegium Elektorów zadecydowało o powierzeniu funkcji rektora w kadencji 2020–2024 kierującemu obecnie uczelnią prof. Norbertowi Sczygiolowi. Kiedy przed czterema laty po raz pierwszy obejmował fotel rektora, również nie miał kontrkandydata.

Prof. Norbert Sczygiol z Politechniką Częstochowską związany jest od 1974 roku, najpierw jako student na Wydziale Metalurgicznym (w 1980 roku skończył je jako mgr inż. hutnik, specjalność odlewnictwo), potem jako wykładowca. Od 1980 do 2002 roku pracował w Instytucie Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. W tym czasie w 1990 roku na Wydziale Budowy Maszyn obronił pracę doktorską, a dziesięć lat później – habilitacyjną (z wyróżnieniem). W 2012 roku otrzymał nominację profesorską.

W latach 2001–2002 był kierownikiem Zakładu Metod Numerycznych i Zastosowań Informatyki w Instytucie Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Od 1 października 2002 r., czyli od chwili utworzenia Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej, do 30 września 2007 r. pełnił w nim funkcję zastępcy dyrektora. Od 2002 do 2005 roku był kierownikiem Zakładu Informatyki Stosowanej i Inżynierii Oprogramowania. W latach 2002–2008 pełnił funkcję prodziekana ds. nauki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, od 2008 r. – jego dziekana.

Zainteresowania naukowe prof. Sczygiola koncentrują się wokół informatyki stosowanej, inżynierii oprogramowania, metod numerycznych oraz modelowania i symulacji komputerowych. Zajmuje się modelowaniem numerycznym zjawisk termomechanicznych krzepnięcia oraz technikami tworzenia software’u. Jest autorem lub współautorem ponad 150 artykułów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz w materiałach konferencyjnych konferencji krajowych i zagranicznych.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)