Aktualności
Szkoły wyższe
23 Grudnia
Źródło: www.pwr.edu.pl
Opublikowano: 2022-12-23

Wydział Medyczny PWr coraz bliżej

Politechnika Wrocławska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i siedem szpitali ze stolicy tego regionu podpisały porozumienie o współpracy na rzecz utworzenia i prowadzenia Wydziału Medycznego na tej uczelni.

Powołanie nowego wydziału zapowiadał już w październiku prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. Ma to być odpowiedź na brak kadry medycznej, z którym borykają się niemal wszystkie szpitale w Polsce, ale też szansa na rozwój badań naukowych w dziedzinie nauk o zdrowiu i życiu.

To kolejny krok na drodze do budowania nowej wielkiej politechniki wzorowanej na najlepszych europejskich uczelniach. Będzie ona oparta na takich filarach, jak badania podstawowe, nauki techniczno-inżynieryjne oraz medycyna, czyli nauka zajmująca się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – mówi prof. Arkadiusz Wójs. – Dzięki współpracy ze szpitalami nasza uczelnia będzie zarówno kształcić, jak i zatrudniać lekarzy. Medycyna dołącza też do grona dyscyplin, które są we Wrocławiu dostępne na różnych uczelniach, podobnie jak fizyka, chemia czy zarządzanie – dodaje.

Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, zwraca uwagę, że trudno sobie wyobrazić współczesną medycynę bez towarzyszącej jej myśli inżynierskiej.

Impuls rozwoju nowych technologii musi wyjść od medyków, a rolą inżynierów jest określenie i realizacja przedstawionych pomysłów. Jestem przekonany, że poparcie dla podpisanego dzisiaj porozumienia i bliskiego otwarcia Wydziału Medycznego będzie rosło. Najważniejsza w tym aspekcie jest współpraca, bo tylko dzięki niej nasze szpitale będą się dalej rozwijały – podkreśla marszałek.

Kształcenie będzie prowadzone we współpracy z siedmioma wrocławskimi placówkami medycznymi: Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego, Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, Dolnośląskim Szpitalem Specjalistycznym im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, 4. Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką, Szpitalem Specjalistycznym im. A. Falkiewicza, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym, Dolnośląskim Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi – Medinet. Współpracę zadeklarowało również Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed. Umowa z tą placówką zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych tygodni.

Zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego musi wydać minister edukacji i nauki. Obecnie uczelnia kończy przygotowywać wniosek w tej sprawie. Zostanie złożony na początku stycznia. Według planów, w październiku przyszłego roku naukę na nowym wydziale ma rozpocząć 60 studentów.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)