Studenci z Austrii, Czech, Gruzji, Armenii, Serbii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Łotwy, USA, Kosowa i Węgier biorą udział w drugiej edycji Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Zajęcia odbywają się w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Polsko-Europejska Szkoła Prawa jest Intensywnym Międzynarodowym Programem Kształcenia organizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku w ramach programu SPINAKER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Druga edycja cieszyła się sporym zainteresowaniem. O jedno miejsce ubiegało się ponad dwóch kandydatów. Wśród uczestników znalazł się Krystian Łapka, student Uniwersytetu Tallińskiego, z pochodzenia Polak.
Wybrałem tę szkołę, bo przyszłości chciałbym zostać radcą prawnym lub adwokatem. Staram się korzystać z inicjatyw, które mogą mi w tym pomóc – podkreśla.
Program Szkoły obejmuje specjalistyczne zagadnienia z zakresu podstawowych gałęzi prawa polskiego, europejskiego oraz elementów ekonomii. Zajęcia dotyczą w szczególności prawa konstytucyjnego i ustroju RP, prawa administracyjnego, prawa gospodarczego i celnego, elementów prawa cywilnego i karnego. Omawiane będą też takie zagadnienia, jak źródła prawa Unii Europejskiej i jego zasady, organy UE czy kwestie obywatelstwa Unii. W części ekonomicznej studenci poznają podstawy ekonomii i biznesu, swobodnego przepływu towarów w ramach Unii Europejskiej, relacji gospodarczych UE z krajami stowarzyszonymi ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do wspólnego rynku.
Ta szkoła to prestiżowe przedsięwzięcie i wyróżnienie dla naszej uczelni. Jesteśmy chyba jedynym uniwersytetem w Polsce, który kształci w tej formule – dodaje kierownik Szkoły dr hab. Jarosław Matwiejuk, prorektor uczelni ds. rozwoju.
Zajęcia Polsko-Europejskiej Szkoły Prawa to łącznie 50 godzin dydaktycznych. Odbywają się w formie mieszanej (blended learning). Przez pierwsze 2 tygodnie były realizowane w formie zdalnej. Od poniedziałku, 22 maja, studenci kształcą się stacjonarnie w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku. Organizatorzy przybliżą zagranicznym studentom także kulturę i historii Polski – planowane są m.in. wizyty w Tykocinie i Supraślu.
źrodło: UwB