Aktualności
Nagrody
19 Maja
Źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2024-05-19

Astronom z UJ z Nagrodą im. Artura Rojszczaka

Dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Uniwersytecie Jagiellońskim został laureatem XVIII edycji konkursu o Nagrodę im. Artura Rojszczaka, tragicznie zmarłego filozofa, jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Do finału Nagrody zakwalifikowano troje badaczy, którzy w sobotę w Krakowie, podczas Zjazdu Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, zaprezentowali swoje naukowe i pozanaukowe pasje oraz osiągnięcia. Następnie uczestnicy wydarzenia drogą głosowania dokonali wyboru osoby, do której trafiła statuetka projektu Martyny Ceglińskiej.

Tegorocznym laureatem został dr Piotr Guzik z Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nominowano go za popularyzację zagadnień związanych z astronomią oraz działania na rzecz ochrony przyrody.

Guzik ukończył astronomię na Uniwersytecie Jagiellońskim (2009) i informatykę stosowaną na Akademii Górniczo-Hutniczej (2010). Na tej drugiej uczelni przez sześć lat pracował na stanowisku asystenta badawczego. Pod koniec ubiegłego roku na Uniwersytecie Jagiellońskim obronił doktorat (Interstellar minor bodies in the Solar System) dotyczący charakterystyki małych międzygwiazdowych obiektów odkrywanych w Układzie Słonecznym. Wyniki badań opublikował w czasopismach Nature i Nature Astronomy. Prace te – jak określił jeden z recenzentów rozprawy – przyczyniają się do utworzenia nowej gałęzi astrofizyki pozasłonecznych układów planetarnych, w oparciu o obserwacje komet i asteroid wyrzuconych z systemów macierzystych.

W kręgu jego zainteresowań badawczych są przede wszystkim komety, planetoidy i inne małe ciała Układu Słonecznego. Obecnie jest członkiem zespołu HYADES (kierownik Michał Drahus) realizującego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego grant ERC, w ramach którego powstanie dedykowany teleskop kosmiczny do obserwacji wodoru i deuteru wokół małych ciał w Układzie Słonecznym. Celem projektu jest ustalenie pochodzenia wody na naszej planecie oraz poszukiwanie nowych, nieznanych dotąd rezerwuarów wody w Układzie Słonecznym i innych układach planetarnych. Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała na ten cel 3 mln euro w ramach konkursu ERC Consolidator Grants.

Pasją dr. Piotra Guzika jest także przyroda, interesuje się szczególnie owadami. Dwa lata temu odkrył nowy gatunek pasikonika w Polsce – Isophya modesta – dla którego zaproponował polską nazwę „Zrówieńka turnicka”

Chcieliśmy [z Szymonem Czyżewskim] w ten sposób okazać nasze poparcie dla planowanego Turnickiego Parku Narodowego, uhonorować pracę niezliczonych miłośników przyrody na rzecz jego utworzenia, a także podkreślić wyjątkowy charakter przyrodniczy tego obszaru. Występowanie tam zrówieniek jest znacznikiem tego, że są to tereny bardzo ciekawe, o wysokiej bioróżnorodności. Wskazują na pierwotny charakter łąk i muraw Pogórza Przemyskiego – tłumaczył niedawno na portalu krosno24.pl.

Nagroda im. Artura Rojszczaka (w wysokości 5 tys. zł) przyznawana jest młodym uczonym, którzy obronili pracę doktorską w ciągu ostatnich siedmiu lat od złożenia wniosku. Laureaci muszą wyróżniać się humanistyczną postawą, uczciwością i pasją naukową, osiągnięciami w pracy badawczej (w dowolnej dziedzinie), dydaktycznej lub społecznej, oraz umiejętnościami przekraczania granic swojej specjalizacji. Kandydatów zgłaszają członkowie Klubu na podstawie informacji własnych i przekazanych im przez środowisko naukowe.

Nagrodę ustanowiono dla upamiętnienia tragicznie zmarłego dr. Artura Rojszczaka, jednego z założycieli Klubu Stypendystów Zagranicznych FNP. Był filozofem analitycznym i historykiem filozofii, znawcą pism i tradycji Franza Brentany. Obronił doktorat pod kierownictwem Jana Woleńskiego w 1997 roku. Pracował kolejno na Uniwersytecie Jagiellońskim, Salzburskim (1994) i na State University of New York. Dzięki stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prowadził także badania na Uniwersytecie Buffalo (1998–99). W 1999 roku współorganizował XI Międzynarodowy Kongres Logiki, Metodologii i Filozofii Nauki (11th International Congress of Logic Methodology and Philosophy of Science) w Krakowie.

Mariusz Karwowski

Dyskusja (0 komentarzy)