Aktualności
Wybory 2024
10 Kwietnia
Źródło: Uniwersytet Opolski
Opublikowano: 2024-04-10

Prof. Jacek Lipok nowym rektorem Uniwersytetu Opolskiego

Prof. Jacek Lipok został wybrany na rektora Uniwersytetu Opolskiego w kadencji 2024–2028. Zastąpi na tym stanowisku prof. Marka Masnyka, który kieruje uczelnią od ośmiu lat.

Wybory na Uniwersytecie Opolskim odbyły się 10 kwietnia. O fotel rektora ubiegało się dwóch pretendentów: prof. Jacek Lipok, obecny prorektor ds. nauki, zdobył poparcie 71 ze stu elektorów. Z kolei za prof. Arkadiuszem Nowakiem, dyrektorem PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie, opowiedziało się 29 osób.

Prof. Jacek Lipok jest chemikiem i biotechnologiem. Ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu. W tej kadencji pełnił funkcję prorektora ds. nauki. Jego zainteresowania naukowe związane są z oceną aktywności biologicznej naturalnych i syntetycznych związków chemicznych, ukierunkowaną biosyntezą modulatorów metabolizmu, w tym leków i natraceutyków oraz analizą przebiegu procesów biokatalitycznych. W swoich badaniach wykorzystuje metody spektroskopowe, szczególnie spektroskopię magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) i spektrometrię mas (MS), skojarzone z metodami chromatograficznymi oraz metody i techniki wywodzące się z nauk biologicznych.

Jest autorem i współautorem blisko 90 publikacji i 5 patentów. W 2021 roku otrzymał prestiżową nagrodę naukową im. prof. Kazimierza Bartla przyznawaną za wybitne osiągnięcia w nauce. Od 2012 roku jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Zasiada też w Komitecie Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

MK

Uniwersytet Opolski: 30 lat


Dyskusja (0 komentarzy)