Aktualności
Wybory 2024
12 Marca
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Opublikowano: 2024-03-12

Zmiana rektora na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu

Prof. Krzysztof Kubiak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej został nowym rektorem Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jego kontrkandydatem w wyborach był obecnie sprawujący tę funkcję prof. Jarosław Bosy. 

Wybory rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odbyły się 12 marca. O fotel ubiegało się dwóch kandydatów. Kolegium Elektorów, złożone z przedstawicieli całej społeczności akademickiej, w przeważającej większości opowiedziało się za prof. Krzysztofem Kubiakiem, który otrzymał 74,9% głosów poparcia. Oznacza to, że obecnie urzędujący rektor prof. Jarosław Bosy, również startujący w wyborach, nie uzyskał reelekcji. Czteroletnia kadencja nowego rektora rozpocznie się 1 września.

Prof. Krzysztof Kubiak ukończył studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Zaraz po nich został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych. Jego praca doktorska, obejmująca zagadnienia endoskopii, była pionierską w skali kraju.

Jest twórcą wrocławskiej szkoły endoskopii weterynaryjnej – wiodącego ośrodka badań endoskopowych. W pracy naukowej koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z chorobami psów i kotów ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania nowoczesnych technik diagnostycznych (endoskopii, ultrasonografii, elastografii, rezonansu magnetycznego) w ich rozpoznawaniu. W obszarze jego zainteresowań mieszczą się także choroby wewnętrzne pozostałych gatunków zwierząt domowych, zwłaszcza koni. Jest autorem lub współautorem 430 publikacji.

W latach 2008–2012 był prodziekanem ds. studenckich, a następnie przez dwie kadencje dziekanem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Za jego kadencji utworzono Centrum Inżynierii Genetycznej oraz Centrum Chirurgii Doświadczalnej, których był pomysłodawcą. W 2020 roku w Zakładzie Chorób Psów i Kotów utworzył innowacyjną (na skalę europejską) Pracownię Symulacji Endoskopowych. To w niej studenci oraz lekarze weterynarii nabywają i doskonalą umiejętności praktyczne w zakresie endoskopii małych zwierząt, na najnowocześniejszych symulatorach endoskopowych – bez udziału pacjenta

MK, źródło: UPWr

 

Dyskusja (0 komentarzy)