Aktualności
Życie akademickie
01 Marca
Źródło: MNiSW
Opublikowano: 2024-03-01

Będzie pełnomocnik ministra nauki ds. studentów

Wkrótce powołamy pełnomocnika ministra, który będzie odpowiadał za sprawy studenckie. Chciałbym, żebyście byli blisko ministerstwa – zapowiedział szef resortu nauki Dariusz Wieczorek podczas spotkania z przewodniczącymi samorządów studenckich polskich uczelni.

W Polsce kształci się ok. 1,2 mln studentów. Z przewodniczącymi samorządów studenckich z całego kraju spotkał się w czwartek w Sejmie minister nauki Dariusz Wieczorek. Rozmowy dotyczyły bieżących działań resortu oraz perspektyw rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. Była to także okazja do przypomnienia już zrealizowanych działań MNiSW w zakresie m.in. polepszenia jakości kształcenia. Wieczorek mówił też o planowanych zmianach ustawy o szkolnictwie wyższym oraz perspektywie budowy i modernizacji akademików. Przypomnijmy, że w tym roku na ten cel przyznano 150 mln zł. Ze wsparcia skorzysta 87 uczelni. Ma być też przygotowany kompleksowy program dotyczący remontu akademików.

Minister zachęcił także młodych do angażowania się w życie społeczne.

Chcemy wrócić do dialogu, by dyskutować z wami o tym, co trzeba zmienić w polskiej nauce i na polskich uczelniach, żebyście również mogli prowadzić prace naukowe, rozwijać się naukowo, żebyście nie wyjeżdżali na studia i do pracy za granicę. Jest to dla nas bardzo ważne. Macie naprawdę potężny potencjał, aby sugerować ewentualne rozwiązania i kształtować jakość szkolnictwa wyższego w naszym kraju – podkreślał szef resortu nauki.

Minister zaznaczył, że młode pokolenie powinno mieć swobodę wypowiedzi.

Przywracamy normalność w polskiej nauce, przywracamy dialog, szanujemy poglądy każdego. Na tym polega wolność i swoboda. Chcę odpolitycznić uczelnie, zbudować dobre relacje międzyludzkie i wzajemny szacunek, przywrócić autonomię, a także rozwijać potencjał uczelni. Nie będzie żadnych politycznych dyspozycji dla rektorów. Szanujemy autonomię uczelni – mają one prawo do podejmowania swoich decyzji.

Dariusz Wieczorek zachęcił młodych ludzi do aktywności zarówno w przestrzeni akademickiej, jak i społecznej. Podkreślił, że rząd wspiera rozwój nauki i badań oraz kładzie nacisk na wsparcie studentów.

Bardzo poważnie podchodzimy do współpracy ze studentami. Wkrótce powołamy pełnomocnika ministra, który będzie odpowiadał za sprawy studenckie. Chciałbym, żebyście byli blisko ministerstwa, żebyśmy razem reagowali na różne wyzwania – zapowiedział.

Zapewnił też o dalszym wsparciu środowiska studenckiego oraz kontynuacji działań ministerstwa na rzecz polepszania jakości polskiej nauki.

źródło: MNiSW

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Adam 04.03.2024 08:30

    Kolejny nominat, a robić nie ma komu