Podczas spotkania w ambasadzie RP w Berlinie zainaugurowano działalność Centrum Polonijnego KUL w Niemczech. Podobne jednostki Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomił już wcześniej w Paryżu i Londynie.
Niemcy są trzecim państwem po Francji i Wielkiej Brytanii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Podczas spotkania w ambasadzie RP w Berlinie przedstawiono ofertę 3 edycji kursów realizowanych w ramach Studium.
Berlin staje się ważnym miejscem edukacji, dyskusji i spotkań oraz rozwoju miejscowej Polonii. Wspólnie z KUL będziemy mogli realizować wiele nowych inicjatyw edukacyjnych – zapowiedział Dariusz Pawłoś, ambasador RP w Berlinie. – Polonia i Polacy w Niemczech to najlepsi ambasadorowie Polski za granicą, to środowisko bogate swoją różnorodnością – dodał.
W swoim wystąpieniu ks. prof. Mirosław Kalinowski,rektor KUL, zapewnił, że prezentowana oferta edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości uczelni. Przypominał, że na KUL działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym. Z kolei Szkoła Języka i Kultury Polskiej będzie wkrótce obchodzić swoje 50-lecie.
Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii – mówił rektor KUL.
W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr Michał Wilkosz wyraził nadzieję, że większa obecność KUL w Niemczech przyczyni się do integracji Polonii w tym kraju i pomoże zachować narodową tożsamość rodakom w pluralistycznym i wielokulturowym społeczeństwie niemieckim.
Ofertę kursów w 3 edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą przedstawił dr hab. Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL. Zajęcia w formie wykładów i warsztatów rozpoczną się w listopadzie. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie polonia.kul.pl.
MK, źródło: KUL