Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie wraca po pięciu latach przerwy. Od 16 do 18 maja kampusy podwawelskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega wartość nauki i sztuki.
Hasło tegorocznej, już XX edycji brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Mieczysław Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. W Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym otwarta zostanie Kawiarenka Naukowa, w której odbywać się będą debaty i dyskusje. W trzecim dniu festiwalu na scenie Rynku Głównego prezentować się będą zespoły i chóry z poszczególnych uczelni.
Pomysł Festiwalu Nauki narodził się w roku 2000, w trakcie jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Intencją organizatorów było prezentowanie, w atrakcyjnej formie, działalności dydaktycznej i naukowej krakowskich uczelni. W przygotowywanie prezentacji, warsztatów i wykładów włączali się zarówno pracownicy naukowi, jak i studenci. Oferta festiwalowa skierowana była do bardzo szerokiego grona odbiorców: zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i do mieszkańców Krakowa i turystów.
Przez lata festiwal stawał się coraz bardziej rozpoznawalnym i prestiżowym popularnonaukowym wydarzeniem w Krakowie, a Rynek Główny i siedziby organizatorów odwiedzała coraz większa liczba gości. Nowa nazwa
wydarzenia – Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie – pojawiła się w roku 2017. W latach 2000–2004 głównym organizatorem festiwalu był Uniwersytet Jagielloński, za przygotowanie trzech kolejnych (2005–2007) odpowiadała Akademia Górniczo-Hutnicza, następnie Politechnika Krakowska (2008–2011), Uniwersytet Rolniczy (2011–2014), Uniwersytet Pedagogiczny (2015–2017), Akademia Krakowska im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (2018) i Uniwersytet Ekonomiczny (2019). W 2020 roku ruszyły przygotowania do kolejnej edycji, które zatrzymał wybuch pandemii koronawirusa.
W tym roku zadanie koordynowania przygotowań powierzono Uniwersytetowi Jagiellońskiemu – Collegium Medicum. Patronem medialnym jest „Forum Akademickie”. Szczegóły oraz program festiwalu na stronie: https://fnis.krakow.pl.
MK